Основните американски индекси се изстреляха нагоре в началото на днешната сесия, насърчени от няколко по-добри от очакваното тримесечни отчети на големи компании, като инвеститорите изглежда загърбват разочароващите макроикономически данни, съобщи CNBC.
Dow Jones напредна с 1,3% до 13,089,02 пункта, надхвърляйки психологическата граница от 13 000 пункта. Акциите на веригата универсални магазини Wal-Mart, повишаващи стойността си с 2,1% до 61,84 долара, и тези на Coca-Cola, поскъпващи с 2,8% до 74,47 долара, след като компанията обяви печалба и приходи, надхвърлили прогнозите, теглят индекса нагоре.
Пазарната капитализация на Johnson & Johnson обаче се свива с минималните 0,05% до 63,95 долара за акция въпреки обявената тримесечна печалба.
Индексът Standard & Poor's 500 се повиши също с 1,3% до 1 387,55 пункта, като всички негови подгрупи са твърдо на положителна територия начело с акциите на енергийните и технологичните компании. Nasdaq печели 1,6% до 3 036,92 пункта.
„Нуждаем се по-скоро от консолидиране и задържане на цените, отколкото от корекция“, заяви Джо Бел, старши анализатор на фондовия пазар в Schaeffer's Investment Research. „Силното поскъпване, съчетано с очаквания за спад и цялостното негативно пазарно настроение, ще се отрази като цяло положително на борсите в бъдеще“, каза Бел.
Той прогнозира достигане на 1 525 пункта от Standard & Poor's 500 в края на годината, но предупреждава, че развитието на ситуацията в Европа и Китай остават големите неизвестни.
„Европа заема второстепенно положение в момента, така че сме окуражени от факта да видим как по-скоро съобщенията за печалбите на нашите компании заемат челните заглавия, отколкото новините от Европа“, посочи анализаторът. „Същевременно определени сектори бяха засегнати от новините от Китай, но не е задължително те да обърнат посоката на пазара“, добави той.
Началното жилищно строителство през март в САЩ регистрира неочакван спад от 5,8% до сезонно приравнена към годишна основа база от 654 000 броя, стана ясно от данни, публикувани от американското министерство на търговията.
Предварителните прогнози на икономисти, анкетирани от Ройтерс, бяха за ръст от 1% до 705 000 броя. Данните за февруари пък бяха коригирани в посока на понижение до 694 000 от предварително обявените 698 000.
Индустриалното производство пък остава без промяна за втори пореден месец през март, сочат данни на американския Федерален резерв. Очакванията на анализаторите бяха за ръст от 0,3%.
Акциите на Apple повишават стойността си с 3% до 597,30 долара след 5 поредни губещи сесии.
Пазарната капитализация на IBM нараства с 1,6% до 205,88 долара за акция, а тази на Yahoo се увеличава с 2,3% до 15,12 долара за акция, преди двете компании да обявят тримесечните си резултати тази вечер.
Акциите на First Solar поскъпват с 3,5% до 21,55 долара, след като компанията обяви, че ще освободи около 30% от служителите си и ще спре производствени мощности в опит да свие разходите на фона на тежкото положение в сектор, в който част от компаниите вече обявиха фалит.
*Актуално към 18,05 часа


За Празника: Варненци протестират срещу колите в Морската градина
Умуват как да подобрят инвестиционната среда във Варненско
Коцев: Има дезинформация за заповедите за "Баба Алино"
Коцев слага още камери по кофите за боклук във Варна
Общинар оставил на тъмно входа на Морската градина във Варна заради кино
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Авточасти или опаковки: Biomyc стартира производството от гъбен мицел в България
Пазарите са на рекордни нива, докато са в неведение за Иран и политиката на Фед
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Откриха нови метростанции по третата линия на метрото (СНИМКИ)
Electrocharge откри нова бърза зарядна станция на ключова локация по пътя към Гърция
Футболните емоции от Испания продължават в ефира на MAX Sport през следващите 5 сезона
Проливни дъждове в Япония, канселирани полети, евакуирани и загинали (СНИМКИ/ВИДЕО)
Безработицата у нас падна до 3,5% през второто тримесечие