Прочутият инвеститор Уорън Бъфет предупреди, че еврозоната не може да функционира в настоящата си форма, и изрази увереността си в перспективите пред американската икономика, съобщи Dow Jones, цитирана от CNBC.
“Те не могат да имат обща валута, а да нямат обща бюджетна политика или култура“, е казал Бъфет в реч пред Икономическия клуб във Вашингтон. „Не е възможно да бъдеш наполовина роб и наполовина свободен“, е добавил той.
Бъфет смята, че шансовете за навлизане на американската икономика в рецесия са малки в краткосрочен план. Той обяви, че подкрепя президента на САЩ Барак Обама, но не е член на Демократическата партия.
Инвеститорът призова двете политически партии да постигнат компромис, като Демократическата партия отстъпи за разходите, а Републиканската – за повишаването на данъците.
Междувременно CNBC съобщи, че компанията на Бъфет Berkshire Hathaway е закупила 1,6 млн. акции на Lee Enterprises, което представлява 3,2% от акциите ѝ в обращение, като е пожелала инвестицията да не бъде разкривана. При подаването на документите на 15 май от Berkshire Hathaway са обявили, че част от информацията е запазена в тайна.
Информацията е станала достъпна от документи за покупките на акции от Berkshire Hathaway за първото тримесечие, подадени пред американската Комисия за ценните книжа и борсите, и показват какво притежава компанията към 31 март.
Към тази дата закупените акции в Lee Enterprises са стрували 2,1 млн. долара при обща пазарна капитализация на компанията от около 60 млн. долара, като това е дребна сделка за стандартите на Berkshire Hathaway.
Стойността на акциите на Lee Enterprises обаче скочи с над 25% след публикуването на съобщението до 1,44 долара на акция.
Обикновено от комисията удовлетворяват искането на компанията за поверителност, но този път не са го направили. В документ от тази нощ се посочва, че искането за запазването на покупката в тайна е била отхвърлено на 25 май.
Това е продължение на стратегията на Бъфет за покупки в местни вестници. Lee Enterprises е собственик на 49 ежедневника и 300 седмичника.
През ноември Berkshire Hathaway придоби вестника в родния град на Бъфет Omaha World-Herald. Напоследък компанията закупи 63 вестника от Media General за 142 млн. долара.
Бъфет е заявявал, че вестникарският бизнес има проблеми, но той е оптимист за малките и средни вестници, които осигуряват местни новини и информация, която не е достъпна никъде другаде.
В писмо от преди по-малко от 2 месеца до всички вестници, притежавани от Berkshire Hathaway, той пише, че иска да закупи още издания. „Ще дадем предимство на градове със силно чувство за общност, спрямо други 26, в които вече действаме“, посочва инвеститорът.
Той е обещал да не се меси в редакторската политика на притежаваните от Berkshire Hathaway вестници.


Шести ден Румъния протестира
Ето кой е спортист на Варна за ноември
Митов за полицай на годината: Днес поощряваме най-добрите от добрите
Задържаха 82-годишен мъж за кражба от варненско село
"Възраждане"-Варна: Енергията от протестите трябва да се трансформира в избирателна активност
AI няма да замени трейдърите, но те трябва да се адаптират към новостите
Кр. Йорданов: Общият наратив за AI е верен, но акциите трябва да се селектират
Тейлър: Великобритания търси опита на американските VC
Тейлър: Великобритания е много силна в AI, финтех
Малко е трудно да се строят центрове за данни
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Кючуков: Форматът на мирните преговори в Украйна е странен
Роб и Мишел Райнър са убити от собствения им син
Кампанията "Да влезеш в обувките на Дядо Коледа" вече е в разгара си
Времето във вторник: Слънце, мъгли и температури до 12°
Стачка: Възможни са забавяне или отмяна на полети за Италия на 17 декември
преди 13 години "....и изрази увереността си в перспективите пред американската икономика, съобщи Dow Jones, цитирана от CNBC"Така се създават манипулации. По двузначно няма как да е.- В какво е уверен Бъфет, в чии перспективи - на европейската пред американската или американската пред европейсата ? Това резил и за двамата автори на статията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар