„Лари Съмърс е лош избор”. С тези думи коментира конгресмена Ед Пърлмутър след закрита среща между президента Барак Обама и демократите в Конгреса по повод избора на нов председател на Федералния резерв.
След отказа на бившия финансов министър Тимъти Гайтнър да поеме поста, кандидатите за най-високия пост в централната банка на САЩ са трима.
Един от тях е бившият съветник на Обама по икономическата политика Лари Съмърс, който беше финансов министър по времето на Бил Клинтън. В битка с него влизат Джанет Йелън, в момента зам.-председател на ФЕД, както и Доналд Кон, който е бивш зам.-председател на Федералния резерв.
Според запознати изходът е предрешен и Лари Съмърс ще е следващият председател на институцията. Самият Обама е заявил пред Капитолия обаче, че все още не е взел решение по този въпрос.
Противниците на Съмърс обаче го обвиняват, че не се вслушва в чуждото мнение, а и името му се свързва с редица на дерегулации за финансовата индустрия от 90-те години, отбелязва още CNBC.
Шийла Беър, бивш зам.-председател на Федералната корпорация за гарантиране на влоговете, съвсем открито призова президентът да назначи Джанет Йелън, "защото за разлика от всички останали спрягани имена в обществото, тя не е свързана с мерките, докарали финансовата криза през 2008 година".
Лари Съмърс се радва на подкрепата на множество висши чиновници в администрацията на президента Барак Обама. Те го определят като „брилянтен икономист”. „Лари има много добър метод за систематизиране на информацията”, допълва Стефани Кътър, участваща в двете предизборни кампании на Обама. Тя посочва и като предимство участието на Съмърс в финасовия живот преди началото на кризата.
Мандатът на сегашния председател на ФЕД Бен Бернанке изтича през януари 2014 година. На този етап от Белия дом отказват коментар за промените в администрацията.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно