Провал на САЩ относно повишаването на дълговия лимит би бил „абсолютен абсурд“ и рискува кредитоспособността на най-важната икономика в света, заявява пред CNBC Жан-Клод Трише, бившият президент на ЕЦБ.
Попитан за спирането на държавния апарат, Трише каза, че „е индикация за огромни трудности за демокрацията в САЩ.“
„Много силно се надявам, че ще се намери решение. Смятам, че е жизненоважно за САЩ и световната икономика“, каза той. „Би било пълен абсурд таванът на дълга да не бъде увеличен в следващите 2 седмици...защото по този начин си играем с кредита на доверие към САЩ.“
За да се възстанови Европа, управляващите институции и самостоятелните държави трябва заедно „да предприемат много, много смели структурни реформи, не само за по-голяма еластичност на заетостта, която закъсня...а също и в секторите на услугите и режима на продоволствия“, каза Трише.
Без подобни реформи еврозоната няма да постигне „единен пазар“, към какъвто е насочена крайната цел на експеримента ЕС, каза той и добави че „има още много работа“.
Поглеждайки назад към финансовата криза и последиците от нея, Трише сподели, че в по-ранен стадий на рецесията би било „много трудно“ да си представим, че растежът и заетостта в развитите икономики няма да са се възстановили до сега.
Продължителното налагане на необичайни мерки от световните централни банки показва, че „процесът, който наблюдаваме, представлява сериозен проблем във всички напреднали икономики“, каза той, добавяйки че Япония, САЩ, Великобритания и еврозоната трябва да предприемат фундаментални промени преди централните банки да могат успешно да оттеглят подкрепата си.
Миналия месец Трише каза за CNBC, че в Европа е нужен съюз между банките „колкото се може по-бързо“, за да се упражнява надзор над финансовата система и да помогне да не се налага правителства да бъдат спасявани във времето на банкови фалити.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби


преди 12 години Уауу... интелигентно, не се бях "замислил"!! - значи казваш (2.1 трлн. = 17 трлн.) ??:)))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години - САЩ: Съединени американски щати- "Търси" се от кредитора, не от заемополучателя/емитента, а това в 75% е Китай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кой според теб е САЩ: ФЕД или народа на САЩ? - ако ФЕД можеше да не си ги търси, то защо не е държавен?Поздрави! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Стига сте подскачалиСАЩ могат да си платят дълга когато си поискат 1воИ 2ро Никой не реве за тези пари, само вие отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ""съкращаването на дълга"" ще се приложи в последния момент за изпълнение на последните преходни реформи. След прехода ще има установени /постоянни-вечни/ нови правила, като "естествено" следствие от реформите и за постоянно установени такива ->"нов'строй"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години " ...трябва размера на дълга да е над определен минимум... иначе катастрофата няма да е апокалипсис..."------------------------------------------------"Системата" е в такова състояние, че съкращаването на дълга (на место увеличаването му), също ще доведе до апокалипсиса, за който говориш, така че полезен ход няма. Само че , ако се тръгне по пътя на втория сценарии, на прекалено много хора може да им хрумнат "неправилни" идеи и да се създаде повече "джангър" от необходимото с някои по-неприятни последствия от предвиденото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години именно това изисква изпълнението на "ПЛАНА" -> трябва размера на дълга да е над определен минимум... иначе катастрофата няма да е апокалипсис, от който да следва "новото"... Реформите сами по себе си са безсмислени, защото правата за отнемане са крайни, а те трябва да са безкрайни за да се поддържа баланса. Но подчинени на плана, се изяснява значението им! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Имам чувството, че света ще получи това, от което най-малко има "нужда", но това вероятно е следствие от една обективна реалност и няма кой знае какво да се направи, за да се предотврати ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Май светът има нужда от нещо подобно:оследствията ще са не-контролируем разпад на всички социални, политически, икономически и всякакъв вид връзкиние определено имаме нужда от рестарт в политиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години " И какъв е смисъла тогава изобщо от същестуването на понятието "дълг"..."----------------------------------Ами, ако прилагаш "понятието" избирателно, към определени "субекти", може да се окаже, че има някакъв смисъл, трябва да питаш гърци, испанци, кипърци..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар