Да се окачествява Доналд Тръмп като клоун, както го правят медиите, или да се наричат политическите му изявления "брътвежи", както направи републиканският му съперник за президентския пост Линдзи Греъм, е разбираемо. Реакцията на Греъм е оправдана, като се има предвид, че в едно телевизионно предаване на живо Тръмп разтръби номера на мобилния му телефон и го нарече "идиот".
Възмутителните изявления на Тръмп срещу имигрантите, жените, ветераните от войните - въобще срещу всеки и всичко, което не му харесва, накара мнозина сериозно да се замислят дали този човек е подходящ кандидат за президентския пост. И дали изобщо е избираем. Което обаче не означава, че шансовете му за успех са нищожни. Най-малко три са причините, поради които този кандидат не бива да бъде подценяван, пише в анализ за Deutsche Welle Михаел Книге.
Първо: Тръмп взима кампанията си на сериозно. „В името на своята кампания Тръмп пожертва част от бизнеса си, включително и успешното си телевизионно предаване. Той е кандидат, който се явява на избори, за да ги спечели. Кампанията му може и да е необичайна, но той се отнася много сериозно към тази задача", пояснява Бари Бърдън, ръководител на Центъра за изборни проучвания от университета Wisconsin-Madison. Политологът Джефри Бери от университета в Тюфтс също е убеден, че Доналд Тръмп има съвсем сериозни намерения. "Той наистина вярва, че ще бъде блестящ президент", казва експертът.
Второ: личното му богатство го прави абсолютно независим от чужди пари - за разлика от всички останали кандидати за президентския пост. Именно финансовата му независимост е голям плюс в очите на всички онези избиратели, които са разочаровани от растящото влияние на корпоративни интереси в изборния процес.
И трето: покрай възмутителните изявления на Тръмп срещу имигрантите, говоренето по тази тема се измести от дясното крило на Републиканската партия към самия ѝ център. Кандидатът на центъра Джеб Буш, който е женен за мексиканка, говори испански и е поддръжник на обхватна реформа на закона за имиграцията, съвсем наскоро нарече децата на нелегалните имигранти "бебета-котви". За пояснение: родените в САЩ деца автоматично получават американско гражданство. Този пример показва, че останалите републикански кандидати очевидно се напасват към реториката на Тръмп. А тя се харесва на една специфична част от американското общество - предимно бели избиратели от мъжки пол, които по една или друга причина се чувстват обезправени и пренебрегнати.
Какво може да се случи?
Разбира се, всичко това не означава, че Доналд Тръмп ще спечели номинацията на републиканците. Нито пък че ще стане президент. "Кампанията бързо ще се развие в друга посока, когато кръгът около Тръмп се стесни. Тогава той ще бъде принуден да се заеме сериозно с важните теми, а това може да го изхвърли от надпреварата", казва експертът Бари Бърдън.
А има и още нещо: ако се провали при номинацията на републиканците, Тръмп може да се яви като независим кандидат. Нищо, че засега той категорично изключва подобен ход.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
преди 10 години Проблема му на тоя е ,че се мисли за независим.На мен ми прилича многона нашият Жорж Ганчев.Щом не се води по акъла на корпорациите и на тези дето въртят парите на Америка,съмнявам се да го изберат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Второ: личното му богатство го прави абсолютно независим от чужди пари - за разлика от всички останали кандидати за президентския пост. Именно финансовата му независимост е голям плюс в очите на всички онези избиратели, които са разочаровани от растящото влияние на корпоративни интереси в изборния процес.----------------------------------------------------------------Няма лошо, но въпросът е колко е по добре да избереш директно корпорацията, вместо човек подкрепян от корпорацията :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В интерес на истината, крал Шрек ми пО-допада от дръти баби и менте братоци на менте братоции. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Или Карли Фиорина или Бен Карсон!или поне те са мойте фаворити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ей Анатема ве от тея Клинтанови и Бушови ... те са отровно неоконско племе и ше докарат Третата Световна ... по добре клоуна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според мен следващият президент на САЩ ще е или Хилъри Клинтън, или Джон Елис Буш, а.к.а Джеб Буш. Доналдът е симпатяга, но няма шанс да получи номинацията на републиканците. А като независим е обречен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ае Импе слушал ли си му речите на тоя "Ше напраа тва онова ше иаме пари, ше претрепам Иран, ше напраа армията по-грамадна, ше напраа супер щит за сигурност" а тука вече с тая армия и с тея щитове се вижда, че ше стане мазало с техната имперска кретенясала политика. Да ама ако каже, че ше магне армията и онея *** от ЦРУ ше му теглят балтията на изборите .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години нье мисля тоя е един от малкото като Бъфетов където не е мазен еврейнhttps://en.wikipedia.org/wiki/Donald_TrumpШемет голям, но нещо уж се оказало, че има няква роднинска далечна връзка с тая пастърма Хилари ама не се знае знае ли се. Като влезе в политиката ше се промени, ако успее да озъпти еврейската пасмина - супер но надали отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тоя от евреите ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Напред Доналд! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар