Американските фондови борси затвориха с понижения на основните индекси във вторник, отстъпвайки от рекордите, след като цените на петрола оказаха натиск върху акциите на компаниите от енергийния сектор.
Широкият индекс S&P 500 се понижи с 0,67%, като енергийният сектор се сви най-силно в състава му - с близо 1,3 на сто. Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average достигна рекорд, преди да затвори със спад от 61 пункта. Акциите на Disney допринесоха най-силно за загубата. Технологичният индекс Nasdaq composite падна с 0,8 на сто.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юли поевтиняха с 2,19% до 43,23 долара за барел заради признаците за растящ добив. Така на практика петролът навлезе в мечи пазар, тъй като се търгува с над 20% под 52-седмичния си връх.
Цените на петрола "определено" вървят към 40 долара за барел и вероятно ще паднат и под тази граница, прогнозира пред CNBC Джон Килдъф, основател на енергийния хедж фонд Again Capital.
Инвеститорите следят и новините от Вашингтон, където говорителят на Камарата на представителите Пол Раян заяви, че правителството намалява бюрокрацията и промените в данъчния кодекс трябва да бъдат постоянни.
Очакванията за данъчна реформа изиграха ключова роля за подема на капиталовия пазар в САЩ след президентските избори в края на миналата година, но администрацията на Доналд Тръмп и Конгресът все още не са представили конкретни подробности за съвместния си план в тази насока.
Днес не бяха публикувани важни икономически данни, но инвеститорите следяха коментарите на представители на Федералния резерв.
Председателят на Фед за Бостън Ерик Розенгрен заяви, че текущата среда на ниски лихви вероятно ще се задържи още известно време, допълвайки, че ниските лихви затрудняват възможностите на централната банка да се справи с негативни шокове.
Зам.-председателят на Фед Стенли Фишер пък заяви, че въпреки че САЩ и други държави са предприели мерки за заздравяване на системите си за жилищно финансиране, трябва да бъдат положени повече усилия за предотвратяване на бъдеща криза.
Президентът на Фед за Далас Робърт Каплан трябва да говори след края на сесията във вторник.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се сви до 2,15 на сто, а по 2-годишните се задържа близо до 1,35 на сто.


Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
ЕС оценява риска за банките от екстремните горещини
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Ерос Рамацоти и бившата му жена отпразнуваха сватбата на дъщеря си Аурора
Литва оглавява НАТО по разходи за отбрана
Полска антикорупционна активистка е убита в Еквадор?
ВАС отмени спирането на конкурса за европрокурор, решено от кабинета "Гюров"
Дженифър Лопес като модерна Одри Хепбърн на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси