Председателят на Фед за Сан Франциско Джон Уилямс е водещият кандидат за следващия президент на банката в Ню Йорк, една от най-влиятелните позиции в централната банка на САЩ, съобщи Wall Street Journal, позовавайки се на запознати източници.
Уилямс е препоръчан за позицията от борда на банката в Ню Йорк. Ако бъде одобрен от управителния съвет на Фед във Вашингтон, Уилямс ще замени Уилям Дъдли, който планира да се оттегли това лято.
Президентът на Нюйоркския Фед, една от 12-те федерални банки, има постоянен глас в Отворения пазарен федерален комитет (Federal Open Market Committee – FOMC). Комитетът се състои от седемте членове на Председателския борд, а също и от петима души, представляващи на ротационен принцип 12-те федерални банки, като сред тях единственият постоянен представител е председателят на федералната банка в Ню Йорк.
Банката е главен регулатор на някои от най-големите банки в страната и служи като прозорец на Фед към Wall Street.
Уилямс наследи Джанет Йелън като лидер на банката в Сан Франциско през 2011 г., след като Йелън бе предложена от президента Барак Обама за зам.-председател на Фед.
55-годишният Уилямс се присъединява към банката в Сан Франциско през 2002 г., като преди това е бил старши икономист за борда на Фед във Вашингтон. Той се присъединява към централната банка през 1994 г. Има докторска степен по икономиката от Станфордския университет.
Уилямс се обяви в подкрепа на текущата политика на Фед за постепенно повишаване на лихвените проценти, като гласува с колегите си миналата седмица за вдигане на основния лихвен процент до цел от 1,50% до 1,75%, или с 0,25 пр.п. нагоре.
„Въз основа на това, което виждам в икономиката, смятам за възможни три или четири увеличения на лихвата през 2018 г.“, заяви Уилямс пред репортери в Лос Анджелис в края на февруари.


Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Медведев: Русия ще спечели, каквото и да каже фон дер Лайен