Фактът, че от януари всяко заседание на Федералния резерв (Фед) на САЩ ще завършва с пресксонференция означава, че на всяко заседание може да бъде взето решение за повишаване на лихвените проценти. Това заяви ръководителят на американската централна банка Джером Пауъл, цитиран от Ройтерс, на дебати, организирани от подразделението на Федералния резерв за Далас.
"Пазарът ще трябва да свикне с това", допълни той, имайки предвид, че занапред централната банка може да вдига лихвите на всяко от осемте си заседания в годината, а не само на четири, които са следвани от пресконференция, както ще бъде до края на тази година, предава Фед.
Пауъл заяви също така, че е "много доволен" от икономическото положение, но определи като обезпокоителни някои признаци за възможно забавяне на световния икономически растеж. Той уточни, че досега не е забелязал значително отражение от търговското напрежение върху икономическата ситуация. Централният банкер обаче изтъкна, че увеличението на митата може да спре растежа на инфлацията, подхранвайки едновременно с това инфлацията.
Решението да се сложи спирачка на икономиката заради риска от прегряване чрез вдигане на лихвите още не е взето, посочи Пауъл, цитиран от Франс прес.
Пазарите очакват Фед да повиши лихвите си през декември за четвърти път тази година и още три пъти догодина.
"Ще следим данните за икономиката чрез (...) деловите среди, финансовите пазари, реалната дейност и ще се опитаме да приложим политика, подкрепяща експанзията, но оставайки близо до целевия праг за инфлацията от 2 на сто и максимална заетост", отбеляза Пауъл. Според него има някои сигнали от деловите среди, че митата на САЩ са довели до увеличаване на разходите и загуба на пазари.
По думите му растежът може да се забави и това може да стане през следващата година.
Запитан за независимостта на Фед и критиките на президента на САЩ Доналд Тръмп срещу централната банка заради увеличаването на лихвите, което засилва долара, Пауел припомни, че тя е защитена от закона.
"Решенията ни не могат да бъдат отменени от администрацията", подчерта той, като допълни, че централната банка трябва да бъде възможно най-прозрачна и затова ще има пресконференции след всяко заседание по паричната политика - осем пъти в годината - за да обяснява "какво се случва".
Следващото заседание на комитета по паричната политика на Фед е на 18 и 19 декември.


НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Парис Хилтън показа как прекарва лятото си с децата
Заради заплахата от Путин: Германия дава безпрецедентни правомощия на шпионите си
Марго Роби сваля розовите очила, продължението на "Барби" е под въпрос
45-годишния модел Алесандра Амброзио се сгоди
преди 7 години The crisis is coming :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар