Оптимизмът сред малкия бизнес в САЩ се срина до най-ниското си ниво, откакто Доналд Тръмп стана президент на страната, тъй като икономическите перспективи отслабнаха на фона най-продължителното временно прекъсване на работата на правителството, съобщава Bloomberg.
Показателят, измерващ настроението сред бизнеса, падна с 3,2 пункта до 101,2 пункта, показват данните на Националната федерация за независим бизнес. Това е най-ниската стойност от ноември 2016 г. и под консенсусната оценка на икономисти, интервюирани от Bloomberg. Нетният дял на компаниите, които очакват бизнес условията да се подобрят в рамките на следващите шест месеца, е намалял до 6%, което е спад с 50% спрямо пика след изборите.
Проучването показва, че политическата безизходица във Вашингтон заради желанието на Тръмп да построи ограда по границата с Мексико оказва негативен ефект върху собствениците на фирми.
Делът на респодентите обаче, които планират капиталови разходи през следващите три до шест месеца, е нараснал, което предполага, че фирмите все още очакват стабилно търсене. Въпреки че делът на компаниите, които смятат, че е добре време за разширяване на бизнеса пада до най-ниското си ниво от 2017 г.
Настроенията на бизнеса се влошиха и при предишното спиране на работата на американското правителство през 2013 г., след което се възстановиха. Това означва, че индексът на Националната федерация за независим бизнес може да отчете подобрение, ако бъдат предотвратени по-нататъшни прекъсвания в работата на администрацията и икономиката остане стабилна.
Междувременно законодателите в САЩ постигнаха предварителна сделка, за да избегнат нова парализа на правителството, предизвиквайки надежди, че Конгресът може да приеме закон за бюджета преди крайния срок в петък, стига президентът Доналд Тръмп да подпише мярката.
От седмици преговарящи от Камарата и Сената се опитват да сключат споразумение, което ще задоволи исканията на Тръмп към финансирането на стената и ще успокои демократите, които настояват, че няма да дадат на президента никакви пари за нея.


Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Стана ясно под кой номер излиза DARA на финала на "Евровизия"
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Демерджиев за случая “Петрохан”: Има нови факти
Има ли сатанизъм в "Бангаранга": Изтъркани клишета за Дявола - от джаза и Ози до Дара
Иззеха 40 кг храни от незаконен магазин в сливенския кв. "Надежда"
И яйцата станаха лукс, за година са поскъпнали двойно
Арестуваха бившата на Еминем отново