Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще подпише първата фаза от търговското споразумение с Китай на 15 януари в Белия дом, предаде Ройтерс.
Тръмп посочи, че по-късно ще пътува за Пекин за началото на преговори по втората фаза от споразумението.
За първи път една от страните по спора обявява конкретна дата за подписване на споразумението.
И двете страни декларираха в средата на декември, че след дълга битка и спорове са се споразумели за първо търговско споразумение. Точното съдържание на частичното споразумение все още не е публикувано. Според САЩ Китай ще се ангажира да увеличи вноса от САЩ с 200 млрд. долара за две години. От тази сума се очаква поне 40 млрд. долара годишно в полза на американските фермери - важна група за Тръмп с оглед на изборите през ноември. Трябва да има и споразумения по темите за интелектуалната собственост, трансфера на технологии и обменните курсове.
Тръмп вече обяви още през октомври частичното споразумение в търговския конфликт с Китай, който продължаваше около година и половина. Очакваното подписване през ноември не се осъществи.
Сделката, според експертите, е по-скоро примирие, отколкото разрешаване на търговския конфликт между двете най-големи икономики в света. Вече не се налагат нови вносни мита, но голяма част от наказателните мита, наложени от 2018 г., ще продължат да се налагат. Наблюдатели смятат, че ще бъде много трудно да се сключи второ споразумение предвид сложните проблеми, които все още са нерешени.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
265 са вече жертвите на земетресението в Колумбия
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри