Когато миналата седмица председателят на Федералния резерв на САЩ Джей Пауъл беше разпитван в Конгреса, фокусът беше върху това как централната банка е помогнала на американските компании и потребители по време на пандемията. Сенаторите също трябваше да попитат какво е направил Фед напоследък, за да помогне на доларовите пазари извън САЩ, пише Джилиън Тет за Financial Times.
Това беше голям пропуск. Когато бъдещите финансови историци изучават шока от Covid-19, те ще стигнат до заключението, че намесата на Фед на външните доларови пазари чрез суапови сделки с други централни банки е била една от най-важните му стъпки. Действията на Фед не само успокоиха пазарите, но и затвърдиха хегемонията на глобалната финансова система, основана на долара, за години напред.
За да разберем всичко това, е необходима малко история. Концепцията за суапове между централни банки, при която две институции обменят валути, не е нова. Подобно сътрудничество е имало „дълга история в периода 1962-1998 г.“, според публикация на Банката за международни разплащания. Но използването на суапове избледнява в началото на 21 век, тъй като Фед се фокусира върху вътрешните пазарите и американската икономика.
Това се промени рязко по време на кризата през 2008 г. Историкът Адъм Тюз отбелязва, че регулаторите внезапно са разбрали, че финансовите компании извън САЩ, особено в еврозоната, са натрупали огромни, небалансирани експозиции в долари. Те дължаха долари на инвеститорите, но не бяха в състояние да получат достатъчно от зелената валута на пазарите, предизвиквайки паника.
Европейската централна банка не можа да помогне, тъй като нямаше голям запас от американската валута. Така Фед създаде суап линии, които позволиха на ЕЦБ и централните банки в четири други страни - Швейцария, Великобритания, Япония и Канада - да доставят долари на местните пазари. „Фед ефективно превърна другите централни банки в свои клонове, за да разшири обхвата си на външния доларов сегмент“, пишат икономистите Щефен Мюрау, Джо Рини и Армин Хаас.
След кризата нямаше широка публична дискусия за това дали Федералния резерв трябва да остави тези „спешни“ мерки в сила, както и относно жизненоважния въпрос за отговорността на Фед към чуждите доларови пазари. Шокът от Covid-19 неочаквано изясни това.


Засякоха пиян с мотопед без регистрация във Варненско
Цветан Цеков: Ако държавата не реагира спешно, българските плодове и зеленчуци отиват в Червената книга
Заради замърсяване с отходни води затварят плаж в Свети Влас за един ден
Адвокат Марковски: Всеки един от петимата има участие към убийството на Георги
Над 80% от глобите за средна скорост вече са събрани
Бюджетният дефицит на Русия скочи рязко въпреки печалбите покрай войната в Иран
Spotify иска от изпълнителите да разкрият дали са хора или изкуствен интелект
Ключови боеприпаси на САЩ са на "опасно ниски" нива, казва Bloomberg Economics
Европа се превръща в печеливш залог за мениджърите на пари
Дори Mercedes не може да спре спада на германските коли в Китай
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Toyota призна: Не можем да се сравняваме по цени с китайците
Реглажът на преден и заден мост – малка настройка с голямо значение за безопасността
Как да върнете изгубената динамика на двигателя без сервиз
Повече пътни знаци не означава по-голяма безопасност – ето защо
Демерджиев сезира прокуратурата за дадени милиони евро за нищо за път Е-79
Морето взе поредна жертва: 71-годишен румънец се удави в Слънчев бряг
Шефът на полицията в Габрово: Има още тлеещи огнища и разпръснати боеприпаси край ЕМКО
Единият младеж, нападнал непалците, е присъствал на убийството на Георги
преди 6 години тези Суапове безплатно----затова дадоха на Турция 0 долара - безплатно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Само, че на САЩ им се наложи да дадът тези Суапове безплатно, а иначе не просто извиват ръце за тях, а направо ги изтръгват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Толкова за скорошната смърт на долара...Поздрав отговор Сигнализирай за неуместен коментар