Очаквано и четвъртото тримесечие на 2020 година завършва на червено за американския петролен гигант ExxonMobil. Така компанията записа първата си година със загуба в своята история.
Кризата около разпространението на коронавируса коства 20,1 млрд. долара загуба през последните три месеца на 2020 година. За цялата година компанията отчита загуба в размер на 22,44 млрд. долара спрямо печалба от 14,3 млрд. долара през 2019 година.
Компанията съкрати разходите си за нови проекти и намали служителите си с 15 на сто, но това не помогна за излизане от кризата. В началото на миналата година ExxonMobil планираше да реализира капиталови разходи в размер на 33 млрд. долара. Отчетът за четвъртото тримесечие показва, че те са били едва 21,4 млрд. долара, или с 35% по-ниски от предвиденото. Реално разходите са с 2 млрд. долара по-малко и спрямо ревизираните планове.
Намалението е в резултат на свитите разходи за нови проекти, повишаването на ефективността на работата и ниските цени на петрола на пазарите.
От коментара на изпълнителния директор Дарън Уудс, цитиран от пресцентъра на компанията, обаче става ясно, че плановете са въпреки загубите да бъдат изплатени дивиденти на акционерите. ExxonMobil ще се фокусира върху активите си с най-висока възвръщаемост, допълва още той.
По-рано днес стана ясно, че компанията планира да изгради ново звено, което ще бъде натоварено да инвестира в зелени проекти. Основно това ще бъдат действия по отношение на улавяне и съхранение на въглерод, в което ExxonMobil има опит.
От отчета за последното тримесечие е видно, че компанията е произвеждала по 3,7 млн. барела петролен еквивалент на ден, което е съизмеримо с данните за третото тримесечие на годината.
По отношение на петрола няма съществени промени, но добивът на газ се увеличава с 39%, следвайки пазарните настроения и ръста на търсенето, свързан със сезонните изменения.


Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Строителният срив в Китай помага за облекчаване на болката от Ормузкия проток
AI лудитите ще са невижданa заплаха
Инвеститорите се завръщат към европейските акции и ралито ще продължи
Търговската съпротива на Китай може да му струва скъпо
Бумът на слънчевата енергия достига и най-тъмните места в Европа
Шестгодишен подкара кола и блъсна жена на пешеходна пътека
Audi направи нестандартен удължител на пробега
Защо два пъти повече конски сили не решават всичко на пътя
Петте най-надеждни германски автоматика
Нова система на Stellantis ще се бори с турбо дупката
Почина Дон Нелсън, треньорът легенда в НБА
Горещо и днес, ще вали само в планините
Зона на зомбита: Наркотици, бездомници и престъпност превземат лондонския “Ковънт Гардън“
Римски корабни останки със стотици амфори са открити край Сицилия (ВИДЕО)