САЩ сами си търсят нещастието с продължаващото безизходно положение в Конгреса за повишаването на тавана по вътрешния дълг, заяви президентът на Световната банка Робърт Зелик, цитиран от Ройтерс.
„Каквато и да е логиката за тактиките, това е много опасна обстановка“, каза Зелик на среща в Society for International Development.
Той добави, че американските лидери „си играят с огъня“.
„Ако трябва да бъда откровен, фалит по дълга в САЩ ще бъде не само финансово бедствие, но ще бъде затруднение за всеки американец“, посочи президентът на Световната банка.
Ако до вторник таванът по вътрешния дълг, който в момента е 14,3 трилиона долара, не бъде повишен, САЩ ще изгубят възможността си да получават заеми и ще се появи недостиг на средства за плащане на сметките.
Опитите това да бъде избегнато срещат съпротивата на консервативни представители на Републиканската партия.
Днес американският президент Барак Обама обяви, че е готов да работи през уикенда с демократите и републиканците, за да бъде постигнато споразумение по проблема.
Според Зелик политическата задънена улица във Вашингтон идва по време, когато Европа е изплавена пред финансови трудности, а Япония се бори с ниския ръст, опитвайки се да се възстанови от земетресението и вълните цунами през март. „Така че имате обстановка, която вече е крехка и несигурна“, отбеляза той.


Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края