Международната рейтингова агенция Standard & Poor's понижи с една степен максималния кредитен рейтинг на временния спасителен фонд за еврозоната – Европейския инструмент за финансова стабилност (ЕИФС) – до АА+ от ААА, съобщи ВВС.
Рейтингът на ЕИФС се базира на рейтингите на държавите, които го гарантират. Понижаването на кредитните рейтинги на Франция и Австрия в петък означава, че те не могат в достатъчна степен да гарантират задържането на максималния кредитен рейтинг на фонда.
Понижаването може да се отрази на възможностите на ЕИФС да привлича евтино финансиране, с което осигурява средства за Ирландия и Португалия според програмата на Европейския съюз и Международния валутен фонд за подпомагане на двете държави.
Краткосрочният кредитен рейтинг на фонда е потвърден на ниво А-1+, съобщава РИА Новости.
Прогнозата по дългосрочния кредитен рейтинг е „в развитие“, което означава, че рейтингът може да бъде както повишен, така и понижен през следващите 2 години. От Standard & Poor`s посочват, че ЕИФС може да си върне максималния кредитен рейтинг, ако получи допълнителни гаранции.
„Понижаването на рейтинга с една степен няма да намали обема на фонда от 440 млрд. евро. ЕИФС разполага с ресурси, за да обслужва текущите си задължения“, коментира главният изпълнителен директор на фонда Клаус Реглинг, цитиран от AFP.


МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ "Чернобил" е повреден
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Най-големият син на Болсонаро ще се кандидатира за президент на Бразилия
Границата с Гърция е отворена и в двете посоки за камиони
Заведоха седем дела след самоубийства и кризи, предизвикани от ChatGPT
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
преди 13 години ХА... ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар