IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бил Грос: Пазете се от надвисналата кредитна свръхнова

Предизвиканият от големите централни банки по света кредитен балон изчерпва енергията и времето си, твърди главният съизпълнителен директор на Pimco

22:03 | 04.02.13 г. 15
Бил Грос: Пазете се от надвисналата кредитна свръхнова

Бил Грос, главният съизпълнителен директор на Pimco, най-големият фонд за търговия с облигации в света, се вглежда във вселената на инвестициите и вижда опасна свръхнова звезда – предстояща експлозия, която може да накара инвеститорите да се загубят в космоса, съобщи CNBC.

Грос публикува зловеща прогноза, в която се тревожи, че предизвиканият от големите централни банки по света кредитен балон „изчерпва енергията и времето си“. Вследствие на това инвеститорите ще трябва да се примирят с атмосфера на понижаваща се възвращаемост и с портфейли, които ще включват повече „твърди“ активи като суровините и по-малко от не толкова материалните финансови активи като акциите, смята той.

„Нашите основани върху кредита финансови пазари и икономиката, която той подкрепя, са подложени на натиск, крехки и все по-мудни“, посочва инвеститорът във февруарския си информационен бюлетин.

„Кога приключва времето на парите? Броенето започва, когато инвестиционните активи станат прекалено рискови при прекалено малка възвращаемост; когато кредитните институции напускат пазарите заради други алтернативи като средствата в брой или материалните активи“, твърди той.

Грос препоръчва на инвеститорите да се прехвърлят към златото и останалите суровини, за да се защитят от инфлацията, както и към валути и активи в други страни, чиито централни банки не са толкова активни, а дълговото бреме не е толкова голямо. Той например предпочита Австралия, Бразилия, Канада и Мексико.

„Освен ако централните банки и увеличилите кредитите частни банки не съумеят да постигнат реален или - в по-лошия вариант - номинален растеж - с техните трилиони долари, евра и йени, рискът от хаос на кредитния пазар ще нарасне“, твърди Грос.

Неговата метафора с „кредитната свръхнова“ описва положение, в което „настоящата ни монетарна система ще изисква постоянно разширяване, за да продължи съществуването си“, подобно на физическата вселена. Макар че това разширяване до 56 трлн. долара води до все по-слаби резултати, подчертава той.

Следователно основният инвеститорски принцип, изискващ разширяването да продължи, може и да не издържи, смата мениджърът. „Краят на световната монетарна система не е близо. Но характеристиката с хаоса е най-пояснителна“, изтъква той.

„Оценете характеристиките на свръхновата в нашата кредитна система. В определен момент тя ще премине в нещо друго“, смята Грос.

Само в САЩ Федералният резерв създаде призрак от 3 трлн. новонапечатани долара, за да изкупи държавни облигации за над 1,7 трлн. долара и ценни книжа, обезпечени с ипотеки, за над 968 млрд. долара, сочи последният баланс на централната банка.

На последното си заседание Фед запази политиката си за изкупуване на дългови инструменти на стойност 85 млрд. долара месечно, докато се опитва да продължи да стимулира бавно разширяващата се икономика на страната, която се сви с 0,1% на годишна основа през последното тримесечие на 2012 г.

Неспособността на централните банки да предизвикат силен растеж въпреки цялото печатане на пари предизвика опасения за бъдещата възвращаемост у Грос и Pimco, които управляват 1,92 трлн. долара на свои клиенти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 2
todortk
преди 11 години
Е то за това е измислена инфлацията - фалшиво увеличение на цените и растежа с цел покриване на дълговете.Просто в един момент ще се плаща отново 100 лева за един хляб примерно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Със или без централни банки, има ли лихви има и необходимост от растеж (па макар и породен от най-банално разширение). Иначе просто няма как да се плащат лихвите. И понеже растежа не може да продължава вечно то следва и спад на лихвите до достигането им до нула. А при нулеви лихви могат да кредитират само централните банки. Е, ще отнеме някоя и друга петилетка докато се случи това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 0
LuckyYou
преди 11 години
Кредитите се покриват с нови кредити, а новите кредити се покриват с още по-нови кредити. Една спирала, която може да продължава и дълго, но не безкрайно. Разбира се, не е задължително да се случи крах(може кредитите да бъдат покрити), но е възможно и вероятността да се случи се покачва с всеки изминал ден. Което е лошо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още