Турция може да разреши на Русия да ползва базата в Инджирлик за борбата с терористичната организация „Ислямска държава“. Това е съобщил турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу в интервю за телевизия ТRТ, предава руската информационна агенция ТАСС.
В момента базата се ползва от военновъздушните сили на международната коалиция, водена от САЩ, които осъществяват въздушни удари срещу „Ислямска държава“ на територията на Ирак. В нея участват Саудитска Арабия, Германия, Великобритания и Катар
„Ще сътрудничим на всеки, който се бори с „Ислямска държава“. Базата в Инджирлик е отворена за всеки, който иска да се присъедини към активната борба срещу терористичната организация. Защо да не сътрудничим и с Русия?“, коментирал е Чавушоглу.
На 1 юли турският външен министър е обсъдил въпросите за борба с тероризма с руския си колега Сергей Лавров на среща в Сочи.
„Турция е готова на такова сътрудничество. Тероризмът е наш общ враг. Механизмът за съвместна борба е важен, така че да не се стига до негативни инциденти (между страните, които осъществяват удари срещу „Ислямска държава“ - б. ред.)”, коментирал е още Чавушоглу.
Припомняме, че Москва и Анкара „затоплиха“ отношенията си, след като президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган се извини на Русия за сваления руски изтребител през есента на миналата година. Това доведе до възобновяване на преговорите за изграждането на газопровода „Турски поток“ и възстановяване на икономическото сътрудничество и туристическите потоци от Русия към Турция.
На 29 юни се състоя и първия телефонен разговор между Ердоган и руския президент Владимир Путин след края на миналата година, когато Русия прекрати икономическите си връзки с Турция.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
преди 9 години "...И сега не разбрах, турците и руснаците първи братя и приятели ли са ?! "Втори са. Ама ти не казвай на никого. :-PИначе, че Раша може да започне и да ползва Инджирлик - може. Когато се настани в Истанбул или/и Анкара и овладее проливите, може. Дотогава, е и рано, и наивно, и подплатено с много неовладени и неконтролируеми въпроси на сигурността на руската страна. На такива ходове, рашките им казват "Утки", а тук им думаме "кьорфишеци". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Къде са "Дюти Фри " и сънародниците му да коментират? :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А ето и цитат от турски канал ! От турски а не руски! ==="Ще си сътрудничим с всички, които се противопоставят на терористите. Водим тази борба от самото начало и открихме авиобаза Инджирлик за тези, които искат активно да участват в битката. Защо да не можем по този начин да си сътрудничим и с Русия?! Ислямска държава е враг за всички нас и трябва да се борим с нея.За това имаме сходни мнения със Сергей Лавров, съобщи Чавушоглу в интервью за телевизионния канал TRT." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Сега се чудя ...ако Турция вземе та мине на страната на Русия..."====Преди да изпадне в паника с-о-р-о-с-о-и-д-а нека обърне внимание на думичката "АКО" ...."А-К-О " !!!! Не е Ако а ..акО ! :)))) "акО" се употребява...в сложен съюз за причина ПОД УСЛОВИЕ ! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Преди да изпада в екстаз мурзилажа да прочете източника:"предава руската информационна агенция ТАСС."А сега от друга агенция:Турция заяви, че иска да си сътрудничи с Русия в борбата с "Ислямска държава" в Сирия, предаде "Ройтерс". Анкара обаче отрече да е намеквала, че може да разреши на Москва да използва базата в Инджирлик, близо до сирийската граница.Така че, ТАСС е упълномощена да излъже, манипулира и т.н., но никога да каже истината.Хахахах, колко бързо се спихват *** ?!И сега не разбрах, турците и руснаците първи братя и приятели ли са ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сега се чудя ...ако Турция вземе та мине на страната на Русия .....дали в учебниците на децата ни САЩ няма да променят "съжителството ни " отново с "робство" !?? ха ха ха Голям майтап ще е ! :))))) ...съвсем ще се объркат дечурлигата ни! :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хм ..изолираната Русия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Доста сериозен шамар за САЩ ! Това е сериозно предупреждение от страна на Турция към опитите на САЩ за прекрояване на границите в Близкия изток с цел да направят държавите там /вкл. Турция/ по послушни! Посланието на САЩ към Турция е "Ние винаги сме били ваши съюзници и ще бъдем НО.... прекалено сте големи и може да се изкушите да водите самостоятелна политика. Това няма да го бъде" Турция отговаря " Ако посегнете на границите ни ще се обърнем към Русия" отговор Сигнализирай за неуместен коментар