Към момента на рухването на Берлинската стена преди четвърт век в света имаше 16 стени, издигнати с цел защита на границите. През 2016 г. според Елизабет Вале, изследователка от Университета в Квебек, те са вече 66, построени, за да разубедят мигрантите, но и от съображения за сигурност, предаде Франс прес.
Между 2006 г. и 2010 г. САЩ издигнаха над 1000 километра заграждения по границата с Мексико, за да спрат незаконната миграция и трафика на дрога. Разделителната преграда, наречена "Завеса тортиля" е оборудвана с прожектори и камери за наблюдение.
Заграждения срещу притока на мигранти се издигнаха по много граници в Европа.
България издигна 30-километрова ограда по границата си с Турция и миналата година започна удължаването й.
През 2012 г. Гърция издигна метална преграда с дължина 10,3 километра покрай река Еврос /Марица/ на границата с Турция.
Македония издигна телена ограда по границата си с Гърция близо до Гевгели.
В Унгария през септември 2015 г. бе издигната телена ограда с височина 4 метра по границата със Сърбия. Миналия октомври бе издигната подобна ограда и по границата с Хърватия.
Австрия започна през декември 2015 г. изграждането на преграда с дължина 3,7 километра по границата със Словения.
Словения постави заграждения от бодлива тел по протежението на 150 километра от 670-километровата си граница с Хърватия.
Във Франция през декември 2016 г. бе завършено изграждането на стена, която да попречи на незаконни мигранти да проникват тайно в камионите в Кале, отправящи се към Великобритания. Стената е висока 4 метра и дълга 1 километър. Финансирана е от Лондон в размер 2,7 милиона евро. Строителството започна след премахването на големия бежански лагер "Джунглата" край Кале.
Испанските анклави в Мароко Сеута и Мелиля са обградени с телени огради, които са трудни за преодоляване.
През 2014 г. Израел приключи с изграждането на бариера дълга 242 километра по границата с Египет. През последните месеци 17 километра от нея бяха направени по-високи, от 5 на 8 метра.
Между 1993 и 2013 г. Индия построи по границата си с Бангладеш стена дълга близо 4000 километра, за да възпре контрабандата, незаконната миграция и навлизането на престъпни въоръжени групи.
(БТА)


"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева


преди 8 години Оградите няма да спрат имперските анбиции."Словения постави заграждения от бодлива тел по протежението на 150 километра от 670-километровата си граница с Хърватия." Бе, аз си мисля, че тук има някаква грешка??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Нормално е всяка държава да пази границите си. И ако преди не е имало необходимост от стени, явно сега има. Не може всеки да преминава през границата. Има си специални места където се пресичат границите. Все едно да имате къща и да влизат и излизат всякакви хора - кой откъдето намери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Само на демокрацията ли?Ами експанзията на всякакви имперски амбиции - османски, евразийски и ислямски претенции? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Експанзия на демокрацията :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар