САЩ ще напуснат ЮНЕСКО, утежнявайки още повече положението на организацията на ООН за култура и образование, измъчвана от регионални съперничества и недостиг на финансиране, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
САЩ, които отмениха значителния си финансов принос за бюджета на ЮНЕСКО през 2011 г. като протест срещу решение за предоставяне на пълноправно членство на палестинците, обявиха решението си официално, след като за него излезе информация в няколко агенции. Напускането ще е от 31 декември 2018 г.
Списание Foreign Policy съобщи по-рано днес, че САЩ официално ще се оттеглят, след като ЮНЕСКО избере нов генерален директор утре. Според изданието с това решение САЩ искат да спестят пари и да протестират срещу антиизраелската по тяхно мнение позиция на ЮНЕСКО. САЩ, които предоставяха на ЮНЕСКО 80 милиона долара на година - близо една пета от бюджета на организацията, все още имат глас в нея и се очаква да запазят статут на наблюдател.
Вашингтон обвинява ЮНЕСКО, че е антиизраелска организация. Според съобщението на Държавния департамент Вашингтон е уведомил генералния директор Ирина Бокова, че САЩ ще приемат статут на наблюдател към базираната в Париж институция.
Бокова заяви, че дълбоко съжалява за решението на САЩ.


Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Сарвагя Сингх Кушваха - тригодишното дете чудо в шаха
Травис Келси и Тейлър Суифт никога не са се карали
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска
преди 8 години Формално. Не им се плаща 80 милиънса от хартийките дето ги печата. Да не говори за безмислието нарече ЮНЕСКО. *** щом си исбират боковата *** сметай.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вашингтон обвинява организацията на ООН за култура и образование, че е антиизраелскаСмех - и това държавно образование се води империя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар