След легализирането на продажбите на канабис в Канада голямото търсене доведе частично до затруднения при доставките. В провинциите Нюфаундленд и Саска̀чеван, както и в арктическата територия на Нунавут, доставките са свършили. Правителственият портал за канабис в Онтарио предупреди онлайн потребителите си за периоди на изчакване до пет дни. Пред много магазини за марихуана в страната на втория ден след легализацията се оформиха дълги опашки, предава DPA.
Сред хората, които чакат пред магазин в Монреал, е 30-годишният Александър, който e чакал пред магазина напразно в сряда. След седем часа чакане той е бил отпратен в 21.00 часа. Полицията разпръсна тълпата без инциденти. „Беше ад, беше студено", казва Александър. „Въпреки това се забавлявахме", добави той.
В сряда Канада стана втората държава в света след Уругвай, която напълно легализира продажбата на канабис. Канадски граждани на възраст над 18 години - в някои щати възрастовата граница е 19 години, имат право да купуват по поръчка или в оторизирани магазини грам хашиш за около десет канадски долара (4,30 евро). Количеството за лична употреба е ограничено до 30 грама.
41-годишната Женевив Деспре е една от щастливките, които успяват да купят марихуана в магазин в сряда. Тя обикновено не пуши канабис, „но тъй като това беше исторически ден за Канада, реших да опитам", казва тя.
В най-гъсто населената провинция Онтарио в първите часове след легализацията са били осъществени 38 000 поръчки на стойност около 750 000 канадски долара. Обемът далеч надхвърли очакванията, заяви правителството на провинция Квебек, което регистрира 42 000 поръчки.
През юни канадският парламент одобри закон, който разрешава потреблението и производството на дрогата. Канада е сред държавите с най-високо потребление на марихуана на глава от населението. Критици предупреждават за здравните рискове и за увеличение на зависимостта сред младежите.


Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Неспазване на предимство прати един в болница
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
преди 7 години Не знам само защо се хабиш да обясняваш очевидни неща на хора с мислене от 18ти век. По точно същите причини, които си изброил в БГ тревицата ще бъде легализирана малко преди да почнат да правят това мюсулманските държави. Все пак е по-добре чичко полицай да събере по 200-300 лева на ръка от няколко *** с два фаса, от тия дето нямат кешовица - ще си оправи статистиката за свършена работа като ги сложи за 24ч в кауша. Отделно от това, големите риби ще кихат месечно такса спокойствие, дето ще се отчита и по-нагоре...Тъй де, това е далеч по-добре, отколкото да събираш данъци и такси от същите неща... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години На мен обосновката ми се струва напълно уместна. Особено предвид факта, че двата най-смъртоносни наркотика - алкохола и цигарите са легални, въпреки че по смъртност те водят с огромна преднина пред всички останали нарктотици.Борбата срещу търговията с наркотици е загубена кауза, поради простата причина, че в тях има прекалено много пари. Точно тези пари създават и финансират организираната престъпност (включително тероризъм), чрез тях се корумпират полицаи, политици, а някои случаи дори цели правителства. Легализацията ще бъде голям удар срещу престъпността, а спестените средства биха могли да се използват за превенция и лечение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не знам как ще борят черния пазар, като там е по евтина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Светът върви към тотално изтрещяване. В Канада след като гласуваха легализацията на марихуаната се намериха умници в долната камара да внесат предложение за пълна легализация на наркотичните вещества, но по интересна беше обосновката им - видиш ли от наркотици в Канада годишно умирали около 4000 човека и това не било чак толкова много. А за борбата с наркотиците полицията и правосъдието хабели прекаленно голям ресурс и като отпадне това им задължение, щели да се съсредоточат към по-важните проблеми. Е сега не мина, но след 10-тина години - кой знае. Човешката глупост е безкрайна и добре че е така - все пак трябва да се регулира популацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Легализирането на марихуаната, отслабва организираната престъпност, като я лишава от приходи!Марихуаната трябва да се легализира на всякъде, дори и в България, и парите от данъците да се използват за вдигане на пенсиите. Също трябва да се задължи всеки гражданин задължително да носи оръжие и да се обучава в точна стрелба. Тогава всички хора ще си говорят възпитано и с уважение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В Канада от над 10 години се продава марихуана свободно. Има магазини които нямат разрешително и продават. В момента тече лицензиране на такива магазини, но някои отказват защото процедурата е доста тромава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хак му е на канадския министър-председател с шарените чорапи. Това е да си либераст. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Глупости. Един комбайн ти трябва само, от Варна до Девня от двете страни на магистралата има толкова много, че ще стигне за няколко Канади. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сега е моментът да се направи някоя оранжерия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар