Пилотите на Етиопските авиолинии са следвали всички процедури, но не са успели да контролират самолета Boeing 737 MAX 8, който се разби на 10 март, съобщи етиопският министър на транспорта при представянето на първия официален доклад за катастрофата. При инцидента загинаха 157 души на борда, припомня Ройтерс.
„Екипажът е изпълнил многократно всички процедури, представени от производителя, но не е успял да контролира самолета“, заяви Дагмавит Могес на пресконференция в столицата Адис Абеба.
В съответствие с международните правила за въздушни инциденти първоначалният доклад не посочва кой носи вина за катастрофата. Той също така не включва подробен анализ на полета, тъй като се очаква за изготвянето му да са необходими няколко месеца, а окончателният доклад трябва да бъде обявен до една година.
Етиопските следователи обаче изключват възможността пилотите да са използвали неточни процедури и са издали две препоръки към самолетопроизводителя Boeing и регулаторите.
Те предлагат Boeing да направи преглед на системата за контрол на самолетите и авиационните власти да потвърдят, че проблемът е бил разрешен, преди да позволят моделът 737 MAX 8 да се върне в небето. Самолетите от този вид бяха приземени в цял свят след катастрофата, която беше вторият смъртоносен инцидент с модела през последните шест месеца. Предишният бе катастрофа с летателен апарат на Lion Air в Индонезия през октомври, отнела живота на 189 души.
Етиопските авиолинии съобщиха, че екипажът им е следвал всички коректни указания за справяне с трудната извънредна ситуация.
Докладът обаче може да предизвика дебат с Boeing за това как екипажът е отговорил на проблемите, предизвикани от неверни данни от сензор за приток на въздух, особено дали са стабилизирали самолета, преди да изключат ключов софтуер.
Boeing съобщи, че ще проучи доклада.
Семейства на жертвите, регулатори и пътници от цял свят очакват информация за инцидента, след като новият модел Boeing катастрофира шест минути след излитането си.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам