Турската инвазия в Североизточна Сирия беше правилно и непрекъснато критикувана от международната общност. Тъй като ситуацията на терен бързо се влошава, очевидно са нужни повече мерки от вербални критики, пише Bloomberg в редакционен коментар.
Засега обаче, действията са ограничени. Няколко европейски държави прекратиха продажбите на оръжие на правителството в Анкара, но Европейският съюз се колебае за цялостно оръжейно ембарго. Президентът на САЩ Доналд Тръмп, първо разреши турската инвазия, а после наложи 50% мита на турската стомана, спря преговорите за нова търговска сделка и наложи персонални санкции на турските министри на отбраната, енергетиката и вътрешните работи.
Подобни усилия няма да прекратят авантюрата на турския президент Ердоган. Вероятно ще са нужни още по-твърди мерки, за да се спре инвазията и приближаващата хуманитарна катастрофа. Десетки хиляди кюрдски цивилни бягат от боевете, което вещае нова бежанска криза. Нов кошмар за сигурността на Европа се задава, докато стотици бойци на Ислямска държава бягат от кюрдските затвори, където бяха държани досега. Ще стане и по-зле, защото сирийският диктатор Башар Асад също изпраща войските си в района, окуражен от оттеглянето на малкото американски войници там.
Реджеп Таийп Ердоган твърди, че целта му е да създаде зона за сигурност за завръщането на 3.6 млн. сирийски бежанци и да изтласка кюрдските милиции далеч от турските граници. Поведението на турската армия и нейните паравоенни съюзници в Сирия обаче подсказват по-зловещи намерения. Вече има индикации и за извършени военни престъпления, включително обстрел на цивилни и екзекуции на затворници. Американският военен министър заяви, че вероятно турската инвазия ще излезе извън предварително определените граници.
Турция отвърна на критиките с войнствена реторика и още по-войнствени действия. Ердоган заплаши, че ще пусне милиони бежанци срещу Европа. Като демонстрация на безразсъдство, турските войски насочиха артилерийски огън в близост до американски наблюдателен пост в Сирия.
Това поведение следва да разсее и последните станали илюзии, че Турция може да бъде надежден съюзник. От години насам, Анкара демонстрира, че ценностите и вижданията й са противоположни на Западния алианс. Покупката на руските ракети С-400 би трябвало да е последната капка, но САЩ и Европа са се вкопчили в идеята, че Турция би могла да се върне към сътрудничество и поведение на нормален съюзник. Сега трябва да приемат реалността.
Целия коментар може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
преди 6 години Цивилизованите Европа и САЩ имат пряк интерес Турция да създаде буферна зона между тях и варварският Близък изток,в която да засели трите милиона сирийски бежанци и да ги култивира по неин тертип. Преди хиляди години Римската империя и Византия са създавали такива буферни зони в противовес на варварските нашествия.Гърция също е купувала руски ракети С-300,но това не я направи по-малко надежден западен съюзник и по-малко европейска страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар