Пандемията от COVID-19 намалява продължителността на живота през 2020 г. най-много от Втората световна война насам. Това показват данни от проучване на Университета в Оксфорд, публикувано в понеделник и цитирано от Ройтерс. Изследването е ръководено от учени от Центъра за демографски науки Leverhulme в Университета в Оксфорд.
Продължителността на живота бележи спад с повече от шест месеца в сравнение с 2019 г. в 22 от 29-те държави, анализирани в проучването, което обхваща Европа, САЩ и Чили. Намалена е продължителността на живота в 27 от общо 29 държави.
Университетът казва, че намалението на продължителността на живота в различните страни могат да бъдат свързани с официалните смъртни случаи от COVID-19. До момента има почти 5 милиона регистрирани смъртни случаи, причинени от новия коронавирус, показва статистика на Ройтерс.
„Фактът, че нашите резултати подчертават толкова голямо въздействие, което се дължи пряко на COVID-19, показва колко опустошителен шок е причинил вирусът на много страни“, коментира д-р Риди Кашяп, водещ автор на статията, публикувана в Международния журнал по епидемиология.
Наблюдава се по-голям спад в продължителността на живота при мъжете, отколкото при жените в повечето страни. Най-голямо е понижението при американските мъже – продължителността на техния живот намалява с 2,2 години спрямо 2019 г.
В 15 от държавите, включени в проучването, продължителността на живота на мъжете намалява с повече от година. Това заличава напредъка в намаляването на смъртността и увеличаването на продължителността на живота с до 1 година, постигнат през предходните 5,6 години.
В САЩ нараства смъртността сред хората в трудоспособна възраст и тези под 60 години, докато в Европа смъртността сред хората на възраст над 60 години допринася по-съществено за увеличаването на смъртността, сочат още данните.
Кашяп призова повече държави, включително нации с ниски и средни доходи, да предоставят данни за смъртността за по-нататъшни проучвания.
„За западноевропейските страни като Испания, Англия и Уелс, Италия, Белгия, наред с други, за последен път такива големи мащаби на намаление на продължителността на живота при раждане са наблюдавани за една година по време на Втората световна война“, допълва Хосе Мануел Абурто, съавтор на изследването, пред FT.
Здравните експерти приписват биологичните различия и поведенческите фактори за по-високите нива на сериозни заболявания сред мъжете, поне в краткосрочен план, в сравнение с жените. „В сравнение с жените, мъжете често се държат по начин, който работи в полза на вируса“, посочва се в доклада.
Докато жените и мъжете са склонни да боледуват от Covid-19 с доста сходни темпове, мъжете изглежда се разболяват по-сериозно в краткосрочен план, а жените съобщават за т.нар. „дълъг Covid“ “, казва и Дейвид Дауди, доцент по епидемиология в Медицинския университет „Джон Хопкинс“.


Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха