Водещият индекс на БФБ – SOFIX, прибави 0,2% в днешната сесия до ниво от 309,49 пункта при оборот от 126 хил. лв. От началото на седмицата индексът е на минус 0,1%.
BG40 спадна с 0,6% до 103,80 пункта, BGTR30 се понижи с 0,2% до 255,91 пункта, а BGREIT нарасна с 0,4% до 63,09 пункта.
„Въпреки че днес беше предпоследната търговска сесия за първото тримесечие на годината, не се забеляза значително повишаване на активността на фондовата борса. Напротив, по някои позиции, като например тези, по които Стандарт Инвестмънт беше активен, липсваха сделки въобще", заяви за Investor.bg Владислав Панев*, председател на СД на УД Статус Капитал.
"Не е тайна, че много спекуланти разчитат на последните дни от всяко тримесечие за извличане на печалби от определени позиции, държани от пенсионните фондове, на принципа ден година храни. Ръстове имаше само по отделни позиции, контролирани от групата Химимпорт и нейните пенсионни фондове“, коментира анализаторът.
На пазара на акции на БФБ търговията днес възлезе на 1,051 млн. лв., благодарение основно на Химснаб България (0%) – 394 хил., Холдинг Варна (+2,6%) – 394 хил. и Булленд инвестмънтс АДСИЦ (-0,4%) – 74 хил. При други 9 емисии търговията бе между 10 и 20 хил. лв.
Търгуваха се общо 49 емисии акции, като съотношението печеливши/губещи е 23/20, а при 6 позиции не бе отчетена промяна.
От дружествата с оборот над 5 хил. лв. с най-силен ръст са акциите на Формопласт (+6,5%), а с най-голям спад са книжата на Индустриален Капитал Холдинг (-14,7%) и София-БТ (-5,1%).
* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
Пълна информация за протичането на борсовата сесия на БФБ


Президентът към бразилските национали: Как не ви е срам?
Цветелина Бориславова вече не е почетен консул на Исландия в София
Хванаха шофьор с 4,60 промила алкохол и конфискуваха колата му
Парламентът прие на първо четене законопроекта за Бюджет 2026
Домовете вече не са най-доброто място за вашите пари
AI намалява нуждата от нови кадри, но повишава търсенето на опитни IT специалисти
ASML вдигна силно насоките за второто полугодие
Новините в развитие
Сигнали за несигурност: Казусът Rheinmetall създава трудно заличим прецедент
Хиперколата на BYD ще атакува 500 км/ч през ноември
Mazda патентова интересна нова технология за хибриди
Първото Audi RS Q5 в историята излезе на пътя
Тол камерите вече ще ни снимат и за моментна скорост
Проблем: Автономните коли блокират линейки и пожарни
Заснеха Зеленски да откъсва капачка от пластмасова бутилка и подигравките заваляха ВИДЕО
Въпреки недоволството: Проф. Дачем няма да подава оставка като ректор на НАТФИЗ
Още един "герой": Хванаха шофьор с рекордните 4,60 промила алкохол в кръвта в Бистрица