Корпоративна търговска банка АД отчита с 36% спад на печалбата на годишна база до 11 млн. лв. за първото тримесечие на 2013 г., показва отчетът на банката, публикуван чрез БФБ-София. В абсолютни стойности намалението е с 6,2 млн. лв.
Разходите за обезценки са увеличени със 7,2 млн. лв. на годишна база до 8,8 млн. лв. за първата четвърт на 2013 г. спрямо 1,58 млн. лв. година по-рано.
Силен спад с 46% на годишна база до 13,2 млн. лв. за първото тримесечие на 2013 г. отчита нетният лихвен доход. Причината е в резкия ръст на разходите за лихви със 78% на годишна база до 82,3 млн. лв. за първото тримесечие на годината. Приходите от лихви нарастват по-бавно - с 35% на годишна база до 95,5 млн. лв.
Подобрение има в перото „нетни реализирани печалби (загуби) от финансови активи и финансови пасиви, НЕоценявани по справедлива стойност в печалбата или загубата“ която е на плюс 9,5 млн. лв. през първата четвърт на 2013 г., спрямо минус 1,07 млн. лв. за същия период на миналата година, или подобрение с 10,5 млн. лв.
Продължава и експанзията на активите и кредитите. Балансовото число на банката се увеличава с 13% за първото тримесечие на 2013 г. и достига 6,35 млрд. лв. към 31 март 2013 г. Увеличението за година е с 48%.
Кредитите са нагоре с 11,5% на тримесечна и с 48% на годишна база до 4,5 млрд. лв. към 31 март 2013 г.
Акциите на Корпоративна търговска банка АД поскъпват с 21,5% на годишна база до 91 лв. за акция и 546 млн. лв. пазарна капитализция.
Банката е в процедура по увеличение на капитала с до 600 хил. акции при емисионна цена от 156,47 лв.
Наскоро VTB CGI Limited (UK) придоби 9,9% от капитала на Корпоративна търговска банка в сделка, включваща кол и пут опции върху придобитите акции.
Свързани компании:


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Какво означава, ако видите черен кос?
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026