Процесите по сливания и придобивания в застрахователния сектор се рестартираха, като сред основните мотиви за тях са покриването на регулациите, намаляването на разходите и технологичните предимства. Това коментира главният изпълнителен директор на ЗАД „Армеец“ Цветанка Крумова в седмичното обзорно предаване Invest/Or по ТВ Bulgaria ON AIR, излъчено на 20 юли.
„Преди кризата имаше доста силен процес по сливания и придобивания. Този процес затихна по време на кризата, но сега имаме рестарт, но на съвсем друго ниво“, коментира Крумова. Според нея причините, които движат процесите по сливания и придобивания, са три – покриване на регулациите, намаляване на разходите и заради наличието на технологично предимство.
Тя заяви, че към този момент „Армеец“ не планира сделки по сливания или придобивания. На този фон „Евроинс Иншурънс Груп“ извърши поредната си покупка, а „Булстрад“ задвижи процедурата по придобиването на „ОББ-AIG“ ЗД.
Данните на Комисията за финансов надзор (КФН) към май 2015 г. показват ръст на общозастрахователния пазар от 6,4% на годишна база, който е добър и показва началото на един възходящ период в развитието на застрахователния пазар. Животозастраховането, което не е много добре развито в България, пък е пораснало с 20% в сравнение с май 2014 г., но там говорим за по-малки числа, обобщи Крумова представянето на застрахователната индустрия през първите месеци на 2015 г.
Главният изпълнителен директор на ЗАД „Армеец“ очаква този стабилен ръст да се запази до края на годината, тъй като процесите в икономиката, които в момента са положителни, се отразяват пряко на застрахователния пазар.
Статистиката до 31 май 2015 г. сочи ръст на премийните приходи на общозастрахователните компании с 38,26 млн. лв. за година до 635,58 млн. лв., а на животозастрахователите – с 28,5 млн. лв. до 173,02 млн. лв.
Пазарен дял на застрахователите, извършващи общо застраховане, по размер на брутния премиен приход към май 2015 г.


Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО
СОС прие: Общината придобива скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка