Акционерите на ЧЕЗ Разпределение България АД ще решават за тегленето на кредит от 116 млн. евро от Европейската банка за въстановяване и развитие (ЕБВР), показва поканата за събранието, подадена в Търговския регистър, но все още невписана. Събранието е насрочено за 8 септември 2016 г. в централата на ЧЕЗ Разпределение България АД в гр. София.
Проектокредитът от 116 млн. евро е разделен на два, а именно - срочен за до 98 млн. евро и револвиращ за до 18 млн. евро.
В срока на кредитите ЧЕЗ Разпределение България АД няма да може да разпределя дивиденти, без одобрението на ЕБВР. В същото време кредитите са необезпечени и дружеството не учредява обезпечения за задълженията си по договора.
Лихвата по кредитите е 6-месечен EURIBOR (но не по-малко от нула) и надбавка. Максималната надбавка е в размер на 1,35% за срочния кредит и 1,6% за револвиращия заем.
Наказателната лихва при неизпълнение е 2% годишно плюс разноските по набавяне на финансирането на забавените суми.
Срочният кредит има две цели, а именно - финансиране на инвестиционната програма на дружеството за периода 2016-2017 г. във връзка с разпределителната мрежа, както и придобиване на енергийни съоръжения, изградени от трети страни през периода 2006-2014 г., които съоръжения са неразделна част от електроразпределителната мрежа и са предвидени за изкупуване като императивно регулаторно задължение на дружеството.
Револвиращият кредит има за цел управление на оборотния капитал на дружеството.
ЧЕЗ Разпределение България АД разпредели един дивидент в своята борсова история, а именно - 250 лв. на акция през юни 2014 г. Реално това са 25 лв. към днешните акции, защото те са 10 пъти повече след извършен сплит. Компанията се търгува на БФБ-София от октомври 2012 г.
Неконсолидираният отчет за първото тримесечие на 2016 г. показа печалба от 5,73 млн. лв. при спад от 38% на годишна база. Нетните приходи от продажби се увеличиха с 13% на годишна база до 110,4 млн. лв.
Печалбата за цялата 2015 г. възлезе на 21,7 млн. лв., което е повишение от 4,23 пъти. Нетните приходи от продажби намаляха с 3% на годишна база до 385 млн. лв.
Акциите на ЧЕЗ Разпределение България АД поевтиняват с 6,77% през последните 12 месеца до 124 лв. за акция и 239 млн. лв. пазарна капитализация.
Свързани компании:


Съдът пусна перките край Крушари
Съдът назначи експертизи за оградите в „Баба Алино“
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства
Съдът излезе с подробности защо върна делото срещу Коцев на прокуратурата в София
БАБХ засилва контрола върху транспортирането на живи животни през лятото
Рокнфард: Не очаквам споразумение САЩ-Иран за 60 дни
Парадоксът на Мондиал 2026: Футболната еуфория среща политиката на разделение
Как ергономичният дизайн на магазините променя навиците на съвременния купувач
Според Вунш няма големи основания за повишение на лихвата
Слейпен каза, че предстои да видим ефекта на инфлационния шок
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Милен Драгиев е новият търговски директор на „Девин“ ЕАД
Яхтата на Путин плава през датски води, ескортирана от руски военни кораби?
Работник е с опасност за живота, след като бе прегазен от товарен автомобил
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства