При откриването на борсовата сесия изпълнителният директор на London Stock Exchange Никил Рати изрази желанието и готовността на борсата да работи с Експат по листването и на останалите 10 пасивни индексни борсово търгувани фонда за ЦИЕ, които дружеството създаде. Достъпът на всичките 11 фонда (за Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Сърбия, Македония, Румъния, България и Гърция) през борсите в Лондон и Франкфурт би дало зъвършеност на процеса на свързване на региона с глобалните финансови центрове и би осигурило на международните инвеститори лесен и ефективен начин да управляват своята експозиция към конкретни страни от ЦИЕ. Г-н Рати посочи още, че се радва, че Експат преодоля всички технически трудности и извървя успешно пионерския път по листването на първия български инструмент на London Stock Exchange и се надява управляващото дружество да помогне със своя опит и на други публични компании от България и региона, които имат интерес да се регистрират за търговия в Лондон.
Никола Янков и Николай Василев, управляващи партньори в Експат, определиха ETF фондовете като най-ефективния начин за инвестиране в Централна и Източна Европа, тъй като с характеристиките си този тип инструменти преодоляват редица недостатъци, типични за много от тези пазари – като по-ниска ликвидност, недостъпност, проблеми с международния сетълмент, високи транзакционни разходи, големи спредове и други технически фактори. В допълнение, ETF фондовете, съответстващи на UCITS директивата, осигуряват данъчна ефективност и оптимизация за много от европейските инвеститори.
Едновременното функциониране на първичен и вторичен пазар от своя страна дава висока ликвидност при инвестиране чрез ETF фондове, независимо от обема. Вторичният пазар – борсите, на които фондовете се търгуват – предоставят на индивидуалните инвеститори лесен достъп до пазарите от ЦИЕ, за част от които до момента нямаше аналогични продукти. Първичният пазар – мястото за емитиране и обратно изкупуване на нови дялове – е достъпен за квалифицирани институционални инвеститори. Броят дялове на всеки ETF може да расте и да намалява на дневна база в резултат от капиталовите потоци на първичен пазар.
Списък с 11-те борсово търгувани фонда за ЦИЕ, управлявани от Експат:
Сред основните характеристики на ETF фондовете на Експат са:
-
Съответстващи на UCITS директивата
-
Пасивно следващи основни индекси на акции от 11 държави от ЦИЕ
-
От отворен тип, осигуряващи ежедневна ликвидност
-
Използващи метода на директно физическо репликиране
-
Дивидентът се реинвестира


Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
НАП: Средната цена на бензина у нас достигна най-високо ниво от началото на конфликта в Близкия изток
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Русия притиска студенти да попълват редиците на операторите на дронове
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Освободиха срещу гаранция мъжа, задържан след инцидента с Ивайло Мирчев
ЦСКА 1948 триумфира над Лудогорец в битката за Европа
Цените на горивата удрят тежко гръцките острови
Левски нанесе нов удар на ЦСКА с втора поредна победа