Министерството на финансите възнамерява да събуди "спящите" акции от масовата приватизация, с които притежателите им не се разпореждат. Това става ясно от публикувана за обществено обсъждане концепция за личните сметки на физически лица, водени от "Централен депозитар" АД.
В концепцията са записани конкретни действия за решаване на проблеми, натрупани и обсъждани многократно от инвестиционната общност за тези акции. Предвидено е също така провеждането на мащабна информационна кампания, насочена към притежателите на публичнотъргувани ценни книжа.
Целта е активизиране на акционерите в рамките на предварително определен срок от 1 година да предприемат действия по прехвърлянето им от лични сметки към подсметки при инвестиционен посредник. След изтичане на този срок акциите, дефинирани като „спящи“, ще се прехвърлят в специално създаден за целта инвестиционен фонд. Срещу книжата си лицата ще получат дялове от фонда, равностойни на притежаваните от тях акции.
Предвижда се след изтичане на 5-годишен нормативно установен срок, в случай че лицата продължат да проявяват незаинтересованост, паричните средства, съответстващи на непотърсените дялове, ще бъдат внесени в полза на обществения интерес.
Освен това се предвижда и информационна кампания, в рамките на която се очаква и неактивните притежатели на акции в непублични дружества от масовата приватизация да бъдат насърчени да активизират своето участие в тях.
Срокът за изразяване на мнения, предложения и становища по Концепцията е 30-дневен и приключва на 15 февруари 2019 г. Концепцията е разработена въз основа на проведените до момента инициативи - семинари, дискусии и неформални дебати - с инвестиционната общност. Въпросите, засегнати в Концепцията, са били обект и на разглеждане от експерти на Европейската банка за възстановяване и развитие в нарочно изследване на подобни проблеми в няколко балкански държави. На нейна база ще бъдат разработени предложения за законодателни промени, с които да бъдат решени въпросите относно личните сметки на физически лица, водени от „Централен депозитар“ АД (ЦДАД) в т.н. Регистър А.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
преди 7 години Изглежда в (пост)комунистическа *** все така не се уважава частната собственост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Моите акции са ми на лична сметка. Пак ли ще трябва да ги прехвърлям някъде ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години До pifski. Статията се отнася за тези хора, които все още имат останали от масовата приватизация бонови книжки и депозитарни разписки от Централен Депозитар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е аз като имам акции на Аурубис и си вземам дивидента трябва да ги продам ли ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години До R.D. Обърнете се към произволен инвестиционен посредник по ваш избор. http://***.csd-bg.bg/Dokumenti/Members18032015.pdfТам ще ви кажат текуща цена и такси за продажба. Ориентировъчно за броя акции за една бонова книжка към 2017 г. може да видите оттук:https://***.investor.bg/***-i-analizi/339/a/kolko-struvat-bonovite-knijki-ot-masovata-privatizaciia-dnes-246523/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Здравейте. Притежавам бонова книжка с акции на фонд "Акционер Фаворит". Никога не съм получавал дивиденти. Интересуваме към кого мога да се обърна с цел продажба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Така е, джадай - това си е национализация - ама пък от друга страна - ми сулювците да вземат да се заинтересуват от собствеността си. То който не си е размърдал туйто 18 години - няма и да разбере, че са го очесали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Точно така Торанага!+ такси в ЦД+ такси в БФБ+ този фонд нали ще го управлява някой ..... и там заплати .... за наши хоратова нещо едва ли го има в цивилизована държава отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години за да може да се взима такса за фонд фалит при ИП. Браво !!!! Супер смени на правилата в ощърб на акционерите .. Тихо по- търлъци, за тяхен интерес!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар