Със започването на есенния сезон пазарът на акции в България ще се събуди отново и ще нарасне с над 25% през 2020 г. Тази прогноза е заложена в последния доклад на Експат Капитал за българския пазар на акции.
Очакванията на анализаторите от компанията за управления на активи е водещият показател на Българска фондова борса SOFIX да достигне ниво от 715 пункта при малко над 570 пункта при изготвянето на анализа в началото на септември.
Една от причините за оптимизма е очакваното членство на България в Европейския валутен механизъм през следващите месеци, последвано от потенциално членство в еврозоната през следващите години. Освен това според Експат членството във Валутния механизъм ІІ, комбинирано с продължаването на благоразумна финансова политика, би следвало да доведе до подобрение в кредитния рейтинг на страната с две нива и за първи път оценката да бъде „А“.
Според експертите, ако прогнозата за ръст на пазара на акции с 25% стане факт, то това ще доближи България до средните коефициенти за региона.
При преглед на представянето на борсите в региона за последните две години се вижда, че пазарът в Северна Македония е единственият на плюс – с 55%. В същото време в България се наблюдава спад от 22%. В Гърция пък първоначално са изтрити 30% от пазара, но за 2019 г. е най-добре представящият се пазар.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
преди 6 години Цялата публикация е пълна с глyпости и нeбивалuци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това изказване ,като гледане на боб...Какъв валутен съюз ,като самият МП "не вярва" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години SOFIX в сегашния си вид не подлежи нито на техноически , нито на фундаментален анализ. На 6 месеца се вадят компании и влизат други - това обезмисля каквато и да е логика при следенето на изменението на 15те компании в него. Самите правила за формиране на индекса са нелогични. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вервайте ми отговор Сигнализирай за неуместен коментар