Коронавирусът повлиява резултатите на „Фонд за недвижими имоти България" (ФНИБ) за второто тримесечие, вижда се от отчета на дружеството. То записва спад на приходите и на печалбата на фона на свитите приходи от наеми, показват данните, публикувани чрез Българската фондова борса (БФБ).
Към края на юни приходите на компанията са в размер на 3,561 млн. лева, като намаляват с 26,36% спрямо края на декември и с 2,86% на годишна база. Приходите от наеми възлизат на 3,501 млн. лева, като намаляват с почти 5 на сто спрямо юни 2019 г. Само за второто тримесечие понижението е почти 13%.
Основна причина за спада са облекченията, които дружеството даде на наемателите си в офис сградите в Бизнес парка и в местността Камбаните заради коронакризата и затварянето по време на извънредното положение, както и изтеклия договор с „Булпрос Консултинг", който намалява постъпленията с 2,4%.
Наемателят на ресторант в офис сградата в Камбаните е спрял да плаща наем и ще поднови плащанията, когато и другите наематели се върнат в офисите.
Отражение на приходите дава и липсата на начислени нови нетни приходи от преоценки на имоти.
ФНИБ очаква за следващия период възстановяване на приходите от наеми в значителна част спрямо периода преди коронакризата.
За полугодието приходите от продажба на имоти се свиват до 42 хил. лева от 576 хил. лева, след като е продаден 1 апартамент в проекта в Боровец, а другите приходи – до 18 хил. лева от 575 хил. лева. Основна причина за разликата при другите приходи са отразените в края на 2019 г. преоценки на имоти.
ФНИБ успява да намали и разходите си – с малко над 34% до 1,375 млн. лева. Дружеството обяснява, че основен принос за намалението имат пониженията при изписаните стойности на продадените имоти и другите разходи, които включват разходите за ремонти и поддръжка. Другите разходи се очаква да се увеличат в следващите месеци заради подновяването на пълната поддръжка на сградите.
Печалбата на компанията към края на юни е 2,186 млн. лева спрямо 2,256 млн. лева година по-рано. Печалбата на акция остава 0,06 лева.
Продължават строителните дейности по офис сградата на ФНИБ в София Тех Парк, която трябва да бъде приключена до октомври 2022 г. Очакваната стойност на строителството е 36 млн. лева. ФНИБ обаче има само един договорен наемател – „Роберт Бош“ ЕООД с договор за 6 години и площ от малко над 2700 кв.м, което е 8,5% запълняемост.
Заради коронавируса дружеството очаква да се увеличи строителния риск за проекта, който може да окаже влияние върху срока за изграждането му и общата сума за реализирането му. Строителството стопява и паричните средства на компанията.
В проекта „Секвоя 2“ в Боровец с продажбата на апартамента през първата половина на годината продадените жилища стават общо 14 от 36, има и един продаден гараж от общо девет.
Търсят се продавачи и за имотите на компанията край Велико Търново, които в момента са отдадени под наем като земеделски земи. Замразени са проектите за строителство край Видин, на ваканционен комплекс в Лозенец на Черноморието и на проекта в кв. „Младост-4“ в София.
Свързани компании:


"Котаракът в чизми" и „Пепеляшка“ днес и утре в Кукления театър във Варна
Дейвид Бекъм стана първият спортист милиардер във Великобритания с 1,18 млрд. паунда
Тръмп: Ликвидирахме втория човек в йерархията на "Ислямска държава"
Кои зодии най-често си изпускат нервите?
Виц на деня - 16 май
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Тръмп: САЩ са ликвидирали втория човек в "Ислямска държава"
Георги Тошев: Срещата със Свами Тиртха е подарък, възможност за промяна
Електроснабдяването в Куба бе възстановено след масовото спиране
НИМХ: Обявен е жълт код за опасност от интензивни валежи
Финалът на "Евровизия" е днес, DARA е поставена под №12