Късно през нощта в неделя срещу понеделник Хауърд Шулц, главен изпълнителен директор на веригата за кафе напитки Starbucks, се обърна в сайта на корпорацията с „дълбока загриженост“ към своите служители. Той нарече указа на американския президент Доналд Тръмп, с който бе забранено на граждани на 7 мюсюлмански страни да влизат в САЩ, „объркващ“ и обяви плановете на компанията за предоставяне на работни позиции в организацията на 10 хил. бежанци през следващите 5 години, предава AP.
Това е реакция на обявената от Тръмп забрана за влизане в страната на граждани на Сирия и още шест други предимно мюсюлмански държави, написа Шулц в писмото си до служителите. Инициативата ще започне в САЩ и ще обхване преди всичко мигранти, които по-рано са били преводачи или помощен персонал за американските войски. На по-късен етап кафенета на Starbucks във всички 75 страни в света, където има филиали, ще назначават бежанци, се казва още в изявлението.
Шулц, който бе привърженик на претърпелия поражение на изборите кандидат на демократите Хилъри Клинтън, критикува в писмото си и други аспекти от програмата на Тръмп, като например политиката спрямо здравната реформа на предшественика му Барак Обама и възможната нова търговска политика към Мексико и изграждането на гранична стена.
В писмото се посочва, че Starbucks ще подкрепи производителите на кафе в Мексико, ще осигури здравни застраховки на работниците, които отговарят на изискванията, ако бъде отменен законът за здравеопазването, и ще подкрепи имиграционната програма от времето на Обама, която позволява на млади имигранти, дошли в страната като деца, да кандидатстват за отлагане с 2 години на депортирането си и за получаване на разрешително за работа.
„Постройте мостове, не стени“, написа Шулц. По думите му Starbucks ще продължи да инвестира засилено в Мексико, където има над 600 кафенета и около 7000 служители.
В петък със свой указ Тръмп нареди да се отказват визи в рамките на 90 дни на гражданите на седем предимно мюсюлмански държави – Ирак, Иран, Либия, Сомалия, Сирия, Судан и Йемен. На бежанци от целия свят ще бъде забранено влизането в страната за 120 дни, а на тези от Сирия – за неопределен период.
Забраната важи и за пътуващи с двойно гражданство. Изключение обаче има за американски, британски и канадски граждани, които имат и втори паспорт от засегнатите страни. Представител на администрацията на Тръмп заяви в неделя в негова защита, че държавният глава искал просто страната му да избегне атентати, каквито е имало във Франция, Белгия и Германия.


Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
Унгария извика руския посланик заради ударите с дронове в Западна Украйна
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото