Daimler: трезвият съюзник
Жилото е дълбоко забито. „Погледнато в ретроспекция, сливането с Chrysler със сигурност не донесе никаква стойност", признава шефът на Daimler Дитер Цетче преди малко повече от година в интервю за Handelsblatt. Дълго време крахът на наречения през 1998 г. "брак в небето" с Daimler, който приключи през 2007 г. с продажбата на Chrysler на частния инвестиционен фонд Cerberus, възпира компанията от нов голям съюз. Но сега това е история. Швабите си научиха урока. "Ние днес имаме различен подход към сътрудничеството", казва Цетче. "В миналото ние се опитвахме да споделим наравно с партньора си хола, спалнята и кухнята, днес за нас е достатъчно да споделим само кабинета".
Най-важният резултат на новата трезвост е международният алианс на компанията от Щутгарт с френско-японския автомобилен производител Renault-Nissan, сключен през 2010 г. От съюза двете страни се очаква да спестят над два милиарда евро. Сътрудничеството също така включва използването на обща архитектура на превозното средство за малките автомобили Renault Twingo и Smart и сътрудничество с луксозната марка на Nissan - Infiniti в областта на дизеловите двигатели и новата компактна платформа. Освен това двигатели на френско-японския алианс ще се влагат в усъвършенстван модел на Mercedes-Benz A-и B-класа.
Но и в други насоки Daimler предприема сътрудничество със своята марка, за да се справи с конкурентното предимство заради по-големите поръчки на VW. Така през последните години Цетче изгради цяла мрежа за своя концерн. За електродвигателите Daimler сключи съюз с Bosch.
По отношение на така важните за електроавтомобилите литиево-йонни батерии, концернът сключи през 2008 г. партньорство с концерна Evonik, а по-късно изгради сътрудничество и с китайския производител и специалист в батериите Build Your Dreams, за да разработва и произвежда в Китай електроавтомобили.
За развитието на леки каросерии пък компанията със седалище в Щутгарт създаде смесено дружество с японския Toray. А чрез Rolls-Royce Daimler придоби контролния пакет акции в производителя на двигатели и турбини Tognum.


България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Хитрости, които правят готвенето по-лесно
Мирчев: Вече живеем във война на дронове на 300 км от нас
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
Джули Андрюс няма да се завърне в "Дневниците на принцесата 3"
Картината, която предвещава проблеми за Тръмп