Твърденията, че еврото е обречено, и предсказването на крах на единната валута са „доста глупави“, смята главният икономист на американската банка Goldman Sachs Джим О'Нийл. Поради тази причина според него еврото се приготвя за скок и връщане на загубени позиции.
През последните две седмици поведението на еврото изглежда като „истински тест на това дали европейският валутен съюз ще оцелее“, посочва О'Нийл. Политиците обаче няма да оставят единната валута да изчезне, което крие предпоставки за отскок на еврото.
В Европа има някои сериозни риска, свързани с дълговете, но „притежаването на голям дълг не може да е предвестник на нищо, то е просто факт“, обяснява специалистът, цитиран от CNBC. Причината за това е, че страни с доста дългове продължават да се ползват с доверието на инвеститорите, а такива с относително по-ниска задлъжнялост са подложени на натиск.
По отношение на разрешаването на дълговите кризи в развитите страни О'Нийл препоръчва да се разгледа поведението на Канада. Според него тази страна е блестящ пример за това как може да се избяга от дълговата спирала.
„Най-лесно е да се каже, че всяка развита страна има проблеми, а Канада – няма. Страната обаче имаше своите сериозни трудности с дълга, но показа, че може да реализира структурни реформи по отношение на предлагането“, смята О'Нийл.
„Канада е блестящ пример за останалата част от света за начина, по който избяга от рецесията“, категоричен е анализаторът. Тя е предотвратила по-сериозни проблеми чрез ограничаване на ливъриджа, защита на потребителите и липсата на прекомерна дерегулация във финансовия сектор, пояснява той.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 16 години евро/долар паритет майна! Следваща подкрепа 1.14. Там А = С ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години напълно съм съгласен :) затова и припомних какво стана с долара през 2008 година отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години Новината за смърта на Еврото е силно преувеличена ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години ееееее жълтурките почнаха и да ЛАПКАТ ВЕЧЕ- апетита идва с ЯДЕНЕТО ше им ХАРЕСА......като на хамериканците...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години освен суровини трябва промяна на модела към вътрешна консумация. иначе номер 1 след още 1000 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години никога не съм го харесвал долара- а следващите 20-тина години АЗИЯ ше е НОМЕР1.......а за тая работа ТРЯБВАТ СУРОВИНИ......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години абе и там имаше нашиване сериозно, австралиецът, че и канадецът, бая се разходиха през последните 18 месеца отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години ако те притеснява еврото играй канадец и австралиец срещу долар.......там няма грешка.......квото и да стане на китайците им трябват толкова суровини........ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години дългите си изглеждат добър вариант, но може би сентиментът е прекалено силен, за да се играе уверено срещу долара отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години и аз мисля така..........а не е ли време за ДЪЛГИ ПОЗИЦИИ.....особено като погледнеш 5-ет годишната графика.......????!!!!!...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар