Петролът поскъпва с близо 1% в днешната електронна търговия в Азия заради очаквания, че търсенето на енергийни суровини в САЩ и Китай ще се подобри през идните месеци.
Цената на петролните фючърси пое нагоре в началото на седмицата на фона на данните за повишеното производство на петролните рафинерии в Китай, което нараства със 7,2% на годишна база през август. Производството възлиза на средно 8,2 млн. барела на ден, или 34,7 млн. барела за целия август.
Китай, който е най-големият потребител на енергия в света, е увеличил покупките си на петрол до 20,65 млн. тона през август в сравнение с 18,8 млн. тона през юли, по данни на китайските митнически власти, цитирани от Bloomberg.
Освен това във вторник се очаква данните за продажбите на дребно в САЩ през август също да покажат ръст на търсенето на петрол в страната, която се нарежда на второ място след Китай по енергийни нужди.
Петролът с доставка през октомври се повишава с 1% до 77,20 долара за барел днес, след като завърши сесията в петък със силен ръст от 3%, или 2,20 долара, до 76,45 долара за барел. Ценовите нива са най-високите от 11 август насам, но от началото на годината петролът е поевтинял с 2,7 на сто.
Междувременно на международната петролна борса в Лондон брентът поскъпва с 0,8% до 78,76 долара за барел. Петъчната сесия му донесе ръст от 69 цента, или 0,9%, до 78,16 долара за барел. Октомврийските фючърси на брента изтичат на 15 септември.


Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Николай Денков за счупеното доверие: Този начин на управление трябва да бъде наказан
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев