Свинското и пилешкото ще се присъединят към говеждото в менюто със скъпи ястия, след като сушата и американската политика по отношение на етанола се съчетаят в царевично „бедствие“, заяви Лари Поуп, главен изпълнителен директор на най-голямата свинеферма в света Smithfield Foods, пред британския вестник Financial Times.
Цената на основните съставки в животинските фуражи – царевицата и соята – се очаква да постави рекорд през този месец, след като най-тежката суша от половин век и изключителните жеги нанесоха щети на реколтата в САЩ – най-големия износител в световен мащаб.
„Говеждото просто се очертава като прекалено скъпа храна. Свинското обаче няма да изостане много от него. Пилешкото ги настига бързо“, каза Поуп. „Наистина ли се очертава да лишим американците от белтъчини?“, пита притеснено той.
Анализатори на Smithfield, смятат, че реколтата от царевица в САЩ ще остане под 1 000 килограма от акър, вероятно около 900, което рязко ще понижи очакванията за жътвата в период на оскъдни доставки в международен мащаб, посочи Поуп. „Ще използвам думата „катастрофа“ - това е моето определение“, категоричен е мениджърът.
Американското правителство на свой ред прогнозира среден добив от 1100 кг на декар.
Производителите на месни продукти изпитват напрежение веднага щом цените на храните започнат да се увеличават. През миналата година от Smithfield са продали 15,8 млн. свине, но маржът на печалбата е намалял, тъй като цените на суровините нараснаха през финансовата година, приключила през април.
За последния месец акциите на компанията са поевтинели с 13%.
Поуп подчерта, че тя е използвала фючърсите, за да замрази разходите за изхранване на животните до пролетта на 2013 г. Той е трябвало да защити тази позиция на заседанието на борда на директорите на 18 юни, преди цената на царевицата да скочи до рекордните 8 долара за бушел.
„Мислех, че при 6 долара за бушел царевица ще настъпи краят на света“, твърди мениджърът, който работи в компанията над 3 десетилетия. „Не можех и да си представя, че ще бъда благодарен да купувам при 7 долара за бушел“, добави той.
Мнозина анализатори очакват животновъдният сектор да отговори на по-високите цени на храните с намаляване на броя отглеждани глави.
Поуп предупреди, че цените на месото в САЩ ще нараснат със „значителен двуцифрен процент“. Като мнозина други в бранша той призова американската Агенция за защита на околната среда да отмени стандарта за гориво от възобновяеми източници, който изисква над 13 млрд. галона етанол, произведен от царевица, да бъде използван в транспорта през настоящата година.
Оценката на американското министерство на земеделието е, че около 40% от реколтата на царевица в САЩ се използва в рафинериите за етанол.
„Това е почти бедствие за правителствен мандат, което е тъжно“, смята Поуп. „Агенцията за защита на околната среда има административната власт се откаже от този мандат. Те трябва да го направят. Трябва да го направят сега“, настоява той.
Американският министър на земеделието Том Вилсак обаче вече заяви, че се противопоставя на отказа от мандата, който е политически популярен в щатите, в които се отглежда царевица.
Асоциацията на производителите на горива от възобновяеми източници също реагира остро на предложението.
„Силно вярваме, че всяка официална молба към Агенцията за защита на околната среда за отказ от стандарта за гориво от възобновяеми източници ще бъде посрещната с бърз отказ. Като се вземе предвид наличието на доставки на етанол и настоящото производство, няма необходимост или причина агенцията да предприема действия“, посочват от асоциацията.


Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
преди 13 години Toй скоро и хлябът в България ще стане такъв.:):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Редактора може, ако иска и го има, да обърне внимание на преведените цитати, като текстове. Добре е да се ползва гугъл транслатор, ама все пак.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "+1"уахахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Свинското и пилешкото щели да станат луксозни ястия. А за кучешкото и котешкото нищо не казват. Щото аз съм си купил една въздушна пушка и сега ровя из нета за корейски и виетнамски рецепти, та за това рекох да попитам де. отговор Сигнализирай за неуместен коментар