Бразилия увеличи златните си резерви за трети пореден месец през ноември, удвоявайки вложенията си в благородния метал, след като през септември предприе първо повишаване на количеството му в резервите на централната банка от 2008 г. насам, съобщи Bloomberg, като се позова на данни на Международния валутен фонд.
През ноември Бразилия е разширила вложенията си в злато с 14,7 тона до 67,2 тона, довеждайки ги до най-високото им ниво от ноември 2000 г. През септември и октомври бяха закупени съответно 1,7 тона и 17,2 тона.
И други централни банки продължават да купуват злато, диверсифицирайки своите активи. Вложенията на Русия в ценния метал са нараснали с 2,9 тона през ноември, а тези на Беларус – с 1,4 тона. Корейската централна банка е увеличила златните си резерви с 10% през ноември, като това е 4-та покупка от юни 2011 г.
Турция обаче е продала 5,9 тона, а Мексико – едва 0,1 тона.
За първите 9 месеца на годината централните банки са закупили 373,9 тона злато, а за цялата 2012 г. се очаква долната граница на покупките да бъде в диапазона между 450 и 500 тона, сочат оценки на базирания в Лондон Световен съвет по златото (ССЗ). През 2011 г. публичният сектор закупи 439,7 тона злато, като това е най-високата стойност от 1964 г. насам.
„Централните банки, особено в развиващите се икономики, търсят начин да увеличат съотношението на златото в своите резерви“, заяви Аликзандра Найт, анализатор в мелбърнския филиал на National Australia Bank Ltd. „Това ще бъде двигателят на цените на златото, защото са възможни доста значителни покупки“, каза Найт.
До момента съотношението на златото към всички резервни активи е доста по-малко при развиващите се икономики, отколкото в развитите страни, припомни тя.
САЩ, Германия, Италия и Франция държат над 70% от резервите си в злато, сочат данни на ССЗ. В Бразилия обаче този дял е 0,8%, а тя е втората най-голяма развиваща се икономика в света след Китай.
Златото поскъпва за 12-та поредна година, докато централните банки от САЩ и Европа до Япония увеличават стимулите в подкрепа на своите икономики, предизвиквайки опасения, че местните валути ще бъдат подкопани, а инфлацията може да се ускори.
В свой доклад от 5 декември американската банка Goldman Sachs Group Inc. прогнозира, че цената на златото вероятно ще достигне върха си през 2013 г. и ще започне да се понижава през следващата година, тъй като ръстът в САЩ ще се ускори.
За конкурентите им от Morgan Stanley ценният метал е сред суровините, които ще поскъпнат в най-голяма степен през 2013 г. заради покупките на централните банки, геополитическата несигурност и ниските реални лихвени проценти. Прогнозата им за средната цена за 2013 г. е за 1 853 долара за тройунция.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
С колко ракети остана Иран?
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани
Офицер от КГБ, манипулатор: Какви са отношенията между Путин и Тръмп?
И Йотова нахъса DARA: Вярваме в успеха, мило момиче