Новата седмица започна с рязко отстъпление в цената на петрола. Търгуваният в Лондон сорт брент губи над 2,5% от цената си, а котировките на лекия суров петрол отстъпват с процент и половина. Повод за това дава сделката, постигната между Иран и международната общност за ядрената програма на азиатската държава, пише Bloomberg.
Преговорите между САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Германия, Франция и Иран завършиха с принципно споразумение, което има за цел да ограничи напредък в ядрената програма на азиатската страна в замяна на облекчаването на икономическите санкции срещу Техеран.
Разпродажбите при брента идват след достигнатия в петък шестседмичен връх в цената на суровината. В петък на борсата в Лондон брентът с доставка през януари поскъпна с 0,88% до 111,05 долара за барел. По-рано цената се покачи дори до 111,40 долара за барел – най-високото ниво от 14 октомври насам.
Днес обаче суровината поевтинява с 2,65 на сто до 108,10 долара за барел.
В петък лекият суров петрол сорт WTI с доставка през януари поевтиня с 0,63%, затваряйки седмицата при 94,84 долара за барел. На седмична база стойността на фючърсите върху търгуванaта в САЩ суровина напредна с 1,05%.
Целият този ръст обаче бе заличен в началото на търговията тази седмица, като за часове лекият суров петрол поевтиня с 1,4 на сто до 93,50 долара за барел.
Администрацията за енергийна информация (EIA) на САЩ съобщи в сряда, че запасите от суров петрол през приключилата на 16 ноември седмица са нараснали с 375 000 барела до 388,5 млн. барела – най-високото равнище от юни.
Как сделката с Иран ще повлияе на пзарните настроения - вижте в коментара на Bloomberg


Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година
Марев: Вярвам, че Черно море ще направи добър мач в Бистрица
Цените: Един продукт се изкупува за 50 цента, а стига до рафта за 2.50 евро
Известни са датите и часовете за мачовете на Черно море и Спартак в шести и седми кръг
„Не на вейповете!“ събира деца и младежи на интерактивно събитие във Варна
Напускането на шефа на Tata оставя в несигурност инвестиции за 120 млрд. долара
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Удължаването на лиценза за “Лукойл“ гарантира горива на поносими цени
В разгара на жегата: Пет населени места в Свищовско са на воден режим
Оставиха в ареста 45-годишен, насилвал непълнолетен
Новите влакове "Шкода" влизат в редовна експлоатация
Кандев със съвет към МВР: Необходима е ранна работа с децата