Увеличеният износ на петрол от Иран с 1 млн. барела на ден може да свали цената на петрола с 13%. Това изчисление направи главният икономист на Световната банка за региона на Близкия изток и Северна Африка Шантаянан Девараджан.
В момента страната изнася около 1 млн. барела, но в проекта си за бюджет за новата година планира увеличение до 2,25 млн. барела на ден, посочва руската информационна агенция ТАСС.
Девараджан посочи още, че оценката за влиянието на иранския износ върху световната цена на петрола е направена на базата на предвиждането, че сегашните нива на добива и износа от останалите държави, производители на петрол, ще се запази.
Иран може да достигне това увеличение на износа в рамките на около година, обясни още експертът.
Неговите очаквания са цената на петрола през тази година да се движи средно около нивото от 37 долара за барел, но посочва, че пазарът е много нестабилен. В дългосрочна перспектива - след ускоряването на икономическия ръст на Китай и Европа, както и при намаляване на добива, цената на петрола ще достигне ниво около 50-60 долара за барел.
Санкциите на Запада срещу Техеран бяха премахнати в средата на януари. Оттогава на няколко пъти Иран заявява своите намерения да увеличи износа на петрол и природен газ, като се коментират различни варианти. Един от тях например е ирански природен газ да влезе на пазара в Европа през Гърция.
Шантаянан Девараджан коментира и опитите на Саудитска Арабия, чрез запазване на обемите на добива, да се опитва да държи извън пазара свои конкуренти. Според него такава стратегия би проработила само ако страната пренастрои своята бюджетна политика и има достатъчно валутни резерви.
"По наши оценки, при запазване на нивото на разходите, тези резерви ще й стигнат за пет години", допълни още експертът.


Международен музикален конкурс събира таланти във Варна
33-ма пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Европейската награда за архитектура гостува във Варна
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
Кралският колеж в Кеймбридж затяга контрола след обвинения в сексуален тормоз
Ел Ниньо може да повиши глобалното затопляне с над 2°C през 2027 г.
Новите глобални мита на Тръмп вече са оспорени в съда
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 2
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Русия е готова да обсъжда нови предложения за мир в Украйна
От спасяването Джордж Вашингтон до Иран: Странната серия публикации на Тръмп
Малки, но досадни: 5 начина да се отървете от плодовите мушици