IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ах, тези трудни прогнози... Каква ще бъде съдбата на златото през 2016 г.?

След три поредни годишни понижения днес златото е една от най-добре представящите се суровини. Investor.bg събра мнения на български експерти за тенденциите

08:19 | 08.04.16 г. 81
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

„В световен мащаб около 50% от пазара на злато се падат на производството на бижута, около 17% на индивидуални инвеститори, 19% на централните банки и около 10% на технологичните компании, които използват злато в производството си“, посочва Стойне Василев. Засиленото търсене от страна на централните банки през последните години обаче е за сметка на индивидуалните инвеститори, които се ориентират по-скоро към продажби.

„Намалява и делът на златото в производството, докато търсенето на модната индустрия е относително постоянно“, отбелязва Василев.

На същото мнение е и Димо Стефанов от Tavex. Той допълва, че истинските двигатели на физическия пазар са институционалните инвеститори и индивидуалните инвеститори.

Златните сертификати

Стефанов посочва още, че цената на златото, която обикновено се коментира, е цена на златни сертификати, които на практика не са на 100% покрити със злато. „Ръстът в търсенето на физическо злато поставя тази система на златно банкиране с частичен резерв под допълнителен риск, който може в един момент да се реализира и създаде предпоставка за по-голям ръст на цената на физическото злато. На практика през последните години търсенето на физическо злато не е спирало. Колкото по- силно е търсенето на физическия пазар, толкова по-голям е натискът върху хартиения и цената няма как да не расте, защото банките са принудени да свият издаването на непокрити златни сертификати“, обяснява той.

Пъзел от благородни метали

 

Що се отнася до взаимовръзката между пазара на злато, от една страна, и на други ценни метали като сребро и платина например, ключов момент според експертите е, че те се използват и в индустрията. 

„Ръстът в цените на златото от началото на 2016 година повлия и върху котировките на платината, които достигнаха 26-годишен максимум. Търсенето на метала се дължи особено на бурното развитие на екологичните дизелови двигатели в Европа, в които платината се използва като катализатор“, казва Стойне Василев.

Той посочва индикатор с над 4000-годишна история, а именно съотношението между цената на златото и среброто. В исторически план той се е движил между 10:1 и 100:1, като интересен факт е, че в периоди на криза и нестабилност съотношението е било винаги над 75:1. Към момента това съотношение е над 81:1.

Според Димо Стефанов заради индустриалната употреба на метали като среброто и платината инвестицията е малко по-сложна и малко по-рискова. „При среброто, например, индустриалната употреба е над 60%, а инвестиционната - около 20%. При евентуален срив на пазарите кое ще надделее? Трудно е предвидимо. Но решението в какво да инвестираме е свързано с рисковия ни профил, така че ако сте склонни да помете по-голям риск, и наградата в края може да бъде по-голяма“, посочва той. 

„Цената на златото винаги дава отражение и при среброто и платината“, смята Иванка Василева. Тя отбелязва, че платината е „стратегическа стока“ и интерес към нея основно проявяват на държавно ниво от САЩ и Русия например. Среброто пък е достъпно ценово за по-голям брой клиенти. „Позитивът при среброто е, че поради своята ниска цена може да поеме по-висока стъпка на процентно повишение“, казва Василева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 18 rate down comment 1
dr.5rov
преди 8 години
Златото като пари има едно свойство, което валутите нямат. То си има собствена, присъща стойност. Едно време като си продаде стоката слагаш златните парички в кисийката и носиш стойноста на тази стока навсякъде със себе си. Където и да отидеш по света, можеш да използваш тази стойност за размяна.Днес, светът е така организиран, че някои валути са КАТО пари. Такава валута е $. Американците никога няма доброволно да се откажат от това свое завоевание.Може и така - валути вместо злато. Има си много удобства, но има и един основен недостатък - издателят на съответната валута я обезценява непрекъснато и поради това валутата не е хранилище на стойност а само разменно средство.Така ми изглеждат на мен нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 12 rate down comment 1
Hahoto
преди 8 години
За мен златото е било и остава вид пари. Средство за размяна. Хубаво е да имаш от него, хубаво е да си спастрил и някой долар и еврак да се подмята, та дори и българския лев, към това да се добави и някое инвестиционно имотче.НО!!! - Всичко опира само до едно, като си купувал тези активи, да си избрал правилния момент. То като с мадамите, за да се случат нещата, трябват - пари, ситуация и време ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 6
khao
преди 8 години
и кво ни каза с този първомайско лозунг ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 16 rate down comment 1
sssaaa
преди 8 години
Айде купувайте си доларчета и ни оставете на мира.Не случайно 1% от световното население държат "финансови активи", колкото всичките останали 99% взети заедно.Дръшайте си печатарската хартия и не ни занимавайте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 8 години
прав си, колкото си по близко до каменната ера, толкова по умен си ... незнам що ни трябваше тоя ток даже, за доброто на човечеството може да се самовзривиш пред някой от американските тецове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 8 години
не бе отказах се вече, то да е *** да ви го набия, ама акъл няма как да стане насила...иначе ОК, утре махаме парите, кава е алтернативата според теб ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 19 rate down comment 1
scott
преди 8 години
цъ! Тва го казват адвокатите и подобни....които са начетени, но на са умни. Един умен човек би ти казал: днешната цивилизация ще се разпадне поради увеличаващата се сложност на машинациите необходими за поддържане на стандарта на живот. Един войн би сринал всичко това НЕЗАБАВНО! А един дзен будист, дори би го направил за забавление.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 9
khao
преди 8 години
последните ти писания ги оставям без коментар ... няма смисъл, все едно да обяснявам на Амиш кви са предимствата да имаш ток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 4
khao
преди 8 години
ще четър, те един пост от три реда не могат да прочетът без да сбъркат ... кво остава цяла книга. По якото е че твърдят едно, а като почнат леко да разсъждават логиката им отива в противоположната посока и пак си твърдят старото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 8 години
баш подробностите имат значение, а не общите приказки дето си написал .... щото общи приказки всеки може да говори ... умните са казали че Дявола се крие в детайлите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още