Цените на петрола продължават възхода си и по време на азиатската електронна търговия, въпреки че някои търговци предупреждават, че основите на физическото предлагане и търсене не дават основание за силно възстановяване на цените на този етап, предава Ройтерс.
Американският лек суров петрол с доставка през май поскъпна днес в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса с 39 цента до 38,11 долара за барел.
Лондонският сорт Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, с доставка през юни, повиши цената си с 29 цента до 40,13 долара за барел.
Цените бяха насърчени от данни от Администрацията за енергийна информация в САЩ, които показаха, че през седмицата до 1 април американските резерви от суров петрол са намалели с 4,9 милиона барела до 529,9 милиона барела. Експерти, анкетирани от Bloomberg, прогнозираха увеличаване на запасите с 2,85 милиона барела. Намаляването на петролните резерви се оценява като положителен сигнал.
Обезценяването на долара с над 5 на сто от началото на годината също подкрепя петрола, смятат някои търговци. Причината е, че това прави вноса на доларово деноминирания петрол по-евтин за страни, използващи други валути, а това насърчава търсенето.
Цените на петрола започнаха срива си от юни 2014 година, когато един барел петрол се търгуваше за 100 долара, а причината беше свръхпредлагането на петролния пазар.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук
Още по темата - във видеото на Bloomberg!


Без ток във Варна на 28 юли 2026
Времето във Варна на 28 юли 2026
Честваме паметта на светите апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен
Цените на горивата у нас растат лавинообразно
Инвестират над 200 млн. евро в Шумен
Изненадващо голям брой американци нямат добра финансова грамотност
Ifo: Икономическите очаквания в Германия се подобряват
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
Д. Грозева: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Nvidia обсъжда гаранция за OpenAI по AI проект за 500 млрд. долара
Иновативна технология на предното стъкло повишава комфорта в салона
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
"Продължаваме промяната" връчва на Йотова петицията за вето на бюджета
Тръмп преди срещата с Нетаняху: Израел няма да оцелее без САЩ
Рекордно намаляха милионерите във Великобритания
Скандал в Италия: Малдини подаде оставка
Един човек загина при стрелба до резиденцията на президента в Мексико
преди 10 години -Очакваме $250 за барел...по някое време ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар