Американската компания Exxon Mobil страда от санкциите на Запада, наложени на руската петролна индустрия, пише в коментар Fox News. Същото обаче не може да бъде казано за редица големи компании, включително и за руските в този сектор.
През 2014 година Европейският съюз (ЕС) и САЩ наложиха санкции срещу Москва, с което искаха да санкционират страната за анексирането на Кримския полуостров. В резултат беше ограничен достъпът на новите технологии за петролната индустрия в страната.
Мярката трябваше да засегне основно добивът на петрол и природен газ от дълбоките води на Черно море и операциите в Арктика, както и фракинга в Сибир.
Това е и причината основната компания, която страда от тези ограничения, да е Exxon – добивът в крайбрежните води на Русия е част от основните ѝ дейности в последните години, в които си сътрудничи с „Роснефт“.
Exxon се опита да получи разрешение да работи с руския си партньор в Черно море, но администрацията на Доналд Тръмп ѝ отказа.
Европейските компании обаче продължават своето сътрудничество с руската петролна индустрия, започнало преди налагането на санкциите. На британската BP например ѝ беше позволено да запази дела си от 20% в „Роснефт“, което ѝ донесе 590 млн. долара от нетните приходи през 2016 година.
Също като част от сътрудничеството си с „Роснефт“ италианската Eni се подготвя за проучвания в Баренцово море към края на годината. От компанията уточниха, че имат изричното разрешение на ЕС за участие в този проект въпреки санкциите.
Ограниченията не засягат и други големи европейски компании, сред които Total и Shell. На Shell беше позволено да участва във финансирането на проекта „Северен поток“ 2 – разширението на съществуващия газопровод по дъното на Северно море, за който в Брюксел още няма единно мнение.
Санкциите не се отразяват съществено и на руската индустрия – през 2016 година добивът е бил 11 млн. барела на ден, което е рекордно високо ниво, отбелязва още Fox News.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 9 години Познавам, разбира се - лично един българин и 3-*** американци - работя с тях. Всички са точно в Петербург, макар че единият има апартамент и в Москва и общо взето живее и на двете места. В Щатите си ходи веднъж на 5 години, ако решиНяма как да познаваш такива хора защото всички от твоето село, които са в чужбина са в Англия или Холандия да бършат дъррти заддници, или да мият чинии в некой китайски ресторант, а ако са в Америка са крупиета в некое казино във Вегас или сервитьори. А за Петербург и Москва се искат мангизи в джоба, не гол ггъз. Освен това руснаците не са *** да пускат куцо, кьораво и сакато в държавата си.И са прави отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ...и от що така ти прегре'а реотаните? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Стояне, обърка си профилите. Не се издънвай така, макар тук вече да няма хора с повече от 60 IQ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Стоенчо, ти може да не познаваш никой който се е преселил в Русия, но има много които са пристигнали от Матушка в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Едно изречение в статията описва много точно ситуацията: "...беше позволено да участва във финансирането на проекта Северен поток 2 разширението на съществуващия газопровод по дъното на Северно море, за който в Брюксел още няма единно мнение."Показаните "изключения" говорят за решаване въпросите със "санкциите" "на парче". Какъв е смисълът от това? Материалният израз е в основата на пробива на всякакви санкции. Преценката е в ръцете на хора, които са назначени на съответните служби за определен брой години. Те са, които директно решават необходимостта, една санкция да се тълкува като "не-санкция". Преценката по отношение на санкциите е особен вид бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Едно изречение в статията описва много точно ситуацията: "...беше позволено да участва във финансирането на проекта Северен поток 2 разширението на съществуващия газопровод по дъното на Северно море, за който в Брюксел още няма единно мнение."Показаните "изключения" говорят за решаване въпросите със "санкциите" "на парче". Какъв е смисълът от това? Материалният израз е в основата на пробива на всякакви санкции. Преценката е в ръцете на хора, които са назначени на съответните служби за определен брой години. Те са, които директно решават необходимостта, една санкция да се тълкува като "не-санкция". Преценката по отношение на санкциите е особен вид бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Свободен си да живееш в Санкт Петербург. Да познаваш някой, който се е преселил там? Защото аз не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ето така живеят, с случай, че силлно си се запритеснил от тоталната мизерия "на героите ти"....:):)http://***.saint-petersburg.com/photo/human-element/index.aspМакар че малко съм объркан - това е Санкт Петербург, не Ленинград....Ленинград беше по времето, когато разни платени ттимаджийски пплъхове са били комсомолски секретари на село...Ама кво па разбираме ние...:)Друго си е "европейска" София - баш до Министерския съвет - "Мария Луиза" с тълпи "клети бежанци" чак до пппроститутките и дрогата на Лъвов мост, а между тях - местни римляни на каруца с кон...Европейски ценности:):)Та да знаеш де, болен и невежа такъв..:):):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В следващият си пост може да смениш името Путин с Ердоган. И той е "велик" водач на "велик" народ. Малкия, ние сме в 21-ви век а ти до края на живота си няма да се измъкнеш от 20-ти. Колкото и дати е мъчно краят на историята е факт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Жалкото пилИ пак ли се появи. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар