Китайската Unipec, част от холдинга Sinopec, преустановява вноса на петрол от САЩ, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Те са отказали да коментират публично темата, защото нямат оторизацията да разговарят с медии.
Unipec и Sinopec са най-големият купувач на американски петрол в Азия. Компаниите притежават рафинерии, допълва Ройтерс. На този етап представители отказват да коментират информацията на агенцията.
Причината за отказа от внос е задълбочаването на търговския конфликт между Пекин и Вашингтон. Китай постави енергийни продукти от САЩ, сред които петрол и петролни продукти, в списък със стоки, чиито мита ще бъдат в размер на 25%. Не е ясно обаче кога мярката ще влезе в сила.
Преди да се разгорят търговските войни между двете държави Unipec съобщи, че очаква да увеличи вноса на петрол от САЩ с 1/3 до 300 хил. барела дневно.
Засега китайската компания планира да спре вноса си поне до октомври, но не е ясно дали мярката няма да се окаже дългосрочна.


През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска
НА ЖИВО: Теглят жребия за Мондиал 2026
Каква е тайната на дълголетието на Дик Ван Дайк?
преди 7 години Има Иран, който щв се радва да се откачи от доларовата зависимост. Не срещу долари, а срещу юани? Чудесно: Тъкмо, щатите не могат да арестуват /а, фактически, да зграбят/ ирански активи в Китай.А, колко ще продължи...Ето един хитър момент: Чрез Иран, Китай - плащайки за част от иранския внос, примерно, в долари - може тихомълком да се освобождава от залежалите трилиони гущери, придобивайки реално ценна суровина. И всички доволни.... с изключение на Щатите.- Какво стана, Дончо ефенди? Прецакахме ли се? ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар