Цената на петрола достигна четиримесечен връх в понеделник, след като през почивните дни беше атакувано производствено съоръжение на Saudi Aramco в Саудитска Арабия, съобщава Ройтерс.
По-рано през денонощието поскъпването на „черното злато“ достигна 19%. Цените на петрола отбелязаха най-високите си стойности от май насам, но по-късно отстъпиха от върховете след съобщението на американския президент Доналд Тръмп, че е разпоредил използването на извънредните резерви на САЩ при необходимост.
Но дори и това не можа да доведе до по-значително облекчение. Минути след 8 ч. българско време международният бенчмарк Брент поскъпва с над 10% до 66,30 долара за барел.
От своя страна американският лек суров петрол WTI прибавя над 8,8% към стойността си, достигайки ниво от 59,64 долара за барел.
Американският президент също така посочи по-рано през деня, че САЩ са готови с евентуален отговор на атаките срещу Саудитска Арабия, след като високопоставен американски представител заяви, че зад нея стои Иран.
Саудитският енергиен производител Saudi Aramco загуби продукция за около 5,7 милиона барела на ден в събота, след като 10 безпилотни летателни апарата удариха най-голямото в света съоръжение за преработка на сурова продукция край източния град Абкаик. Това доведе до загубата на около 50% от добива в кралството и на 5% в световен мащаб.
Според източник на Ройтерс, запознат със събитията, възстановяването на пълния капацитет на Саудитска Арабия може да отнеме „седмици, а не дни“.
Последните събития разпалват още повече страховете за влошаване на отношенията между Иран и САЩ, което на свой ред тласка цената на т. нар. активи убежища. Златото поскъпва с над 0,8% до 1511,90 долара за тройунция.
„Централните банки по всяка вероятност ще разгледат инфлационното влияние на по-високите цени на петрола, но добавеният геополитически риск към вече крехката обстановка няма да остане незабелязан“, казва Кери Крейг, стратег към J.P. Morgan Asset Management.
От своя страна от австралийската банка ANZ посочват, че очакванията за новото развитие на ирано-американските отношения след отстраняването на съветника по националната сигурност Джон Болтън бързо ще се изпарят.
Също така вследствие на атаката се очаква Саудитска Арабаия да започне по-значителното изкупуване на преработени петролни продукти, прогнозират от консултантската компания Energy Aspects.
*Информацията е актуална към 8:10 ч.


19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим