Австралийският миннодобивен гигант BHP Group премества своята централа за проучвания в Торонто в опит да се съсредоточи върху суровини като мед и никел, който се разглеждат като ключови компоненти в устойчивостта на редица индустрии, пише Bloomberg.
Пренасочването на най-голямата миннодобивна компания в света към канадския град е свързано с плана на концерна да си партнира с Midland Exploration в проучването на залежи на никел и мед в северните части на провинция Квебек, където средните зимни температури достигат минус 30 градуса по Целзий.
„Никелът бързо се превръща във водещ фактор за производството на батерии, играейки съществена роля в ангажимента на страните по света към декарбонизацията“, изтъква главният технически директор на BHP Лора Тайлър. Тя прогнозира „златен век“ за проучвателната дейност през следващите години, като иновациите и новите технологии ще помогнат за отключване на нови ресурси в бъдеще.
Разходите за проучвателна дейност в глобалния център за добив на полезни изкопаеми – Австралия, нарастват през последното тримесечие на 2020 г. до най-високите си нива от над седем години насам.
„Показахме много ясно, че искаме да осигурим повече опции за стоки, ориентирани към бъдещето“, заяви главният изпълнителен директор на BHP Майк Хенри в обръщение към акционер.
Производството на никел ще трябва да се увеличи почти четири пъти, за да отговори на прогнозното търсене на електрически и хибридни автомобили, добавя от своя страна Тайлър. По същия начин производството на мед също ще трябва да нараства експоненциално, за да отговори на търсенето в сектори, включително в производството на енергия от възобновяеми източници и при зарядната инфраструктура.
BHP планира да прехвърли около 50 служители в Торонто, включително лица от ръководния екип по проучванията.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 5 години До двайсетина години максимум, запасите от редки метали на Земята ще се изчерпат или намалеят под икономически изгодния минимум, и тогава - щем-не щем, ще се насочим към Луната, в повърхността на която има милиарди Астероиди, забити там по време на милиардите години бомбардировки. При отсъствието на атмосфера в която астероидите да изгарят - както е на Земята, се очаква масата им да е запазена непокътната в голяма степен.Много от тези астероиди са съставени изцяло от редки, ценни и скъпоценни метали, в концентрация немислима за подобни депозити на Земята.Високата цена на добив и превоз - над 100,000 долара на килограм необработена руда е пречка това да се случи в момента, но с въвеждането на Безгоривни Двигателни Технологии като тази например - https://spaceship.alle.bg , космическите пътувания и планетарни операции - https://asteroid-mining.alle.bg , имат шанс да станат ежедневна практика и по-евтини от самолетен билет бизнес класа.Подобни технологии са основата на една бъдеща Българска Космо-Планетарна Програма, по която се работи в момента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ако бяха толкова загрижени за природата , най напред тия производства трябва да се ограничат ... ала бала , зелени метали ... в главите на офцете дето вярват . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Сега "зелените" ще скочат, ама нали всички искат електрички, понеже са "екологични". Добива на цветни метали - от мините до рафинериите е нещо наистина много рушащо природата, т.к. консумира много вода и най-различни химикали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар