Поскъпването на петрола насърчава малки компании и фирми, добиващи шистов петрол, да купуват нежеланите от петролните гиганти (т. нар. Big Oil) полета, особено в Пермския басейн - един от най-перспективните петролни региони в САЩ, пише Ройтерс.
Възстановяване на търсенето на петрол през 2021 г. изпрати цената на суровината на ниво над 80 долара за барел.
От началото на годината са продадени 53 парцела в региона спрямо 16 през миналата година. На пазара са допълнително още 77 блока с цена между 12 млрд. и 15 млрд. долара. Причината за тези оферти е, че големите петролни компании са под натиска на своите акционери и екологични организации да намаляват своя въглероден отпечатък.
През септември например Shell продаде своите активи в региона на ConocoPhillips за 9,5 млрд. долара под натиска на нидерландски съд. Компанията продаде парцел от 910 кв. километра, сочат данните на IHSMarkit.
През октомври Pioneer Natural Resources продаде свои активи на Continental Resources за 3,25 млрд. долара. Според запознати със сделката в началото на годината същите активи са стрували 2 млрд. долара.
Според анализатори Пермският басейн все още е най-продуктивното поле в Северна Америка. Очаква се, че през ноември добивът в региона ще достигне 4,89 млн. барела на ден. Това е малко под рекордното ниво, записано преди пандемията от 4,91 млн. барела на ден. Данните са от американската Администрация за енергийна информация (EIA).
Продажбите на тези имоти окуражават и други компании да продават своите активи в Пермския басейн, особено в региона на Делауеър, където парцелите са по-малки и по-малките инвеститори могат да си позволят инвестицията. В този регион обаче разходите за добив на петрол са по-големи, защото петролът е по-дълбоко.
Според източници на Ройтерс продажби обмислят Chevron, Centennial Resource Development, както и Ascent Energy. Подобни намерения може би имат още и Matador Resources и Colgate Energy, допълва още агенцията. На този етап компаниите не коментират своите намерения.


Варна с нова услуга за денонощна грижа за възрастни хора и лица с трайни увреждания
Започна юбилейният 50-и международен бридж фестивал „Варна“
Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Хороскоп за 7 август 2026
Спад на сделки с имоти във Варна
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Руската военна икономика изстрелва заплатите до непосилни нива
Хибрид, ако може от Китай: Какво купуват европейците през последните 6 месеца
Въглеродните пазари ще са в центъра на тазгодишната климатична среща на ООН
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Почина д-р Георги Поптодоров, дългогодишен неврохирург в "Пирогов"
Украйна разцепва италианската политика преди изборите
Всяка година в България изгарят гори с площ колкото половин Витоша
Киев: 16 000 чужденци се сражават в украинските въоръжени сили
Левски с нова крачка към новия стадион "Георги Аспарухов"