И животновъдите обявиха, че са готови за нови протести заради закъснението при сформирането на екипите в земеделските ведомства и проблемите с усвояването на европейските средства в сектора. Това е записано в позиция на председателя на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов, разпратена до медиите.
Организцацията ще вземе окончателно решение за протестите утре. "Правителството трябва да започне да работи по-интензивно. В противен случай ние като асоциация повече няма да даваме кредит на доверие", посочва се в позицията на стопаните.
Към днешна дата все още не са сформирани екипите във ведомствата, а Министерство на земеделието и храните вече един месец не работи и се занимава единствено с кадрови промени, подчертават от организацията.
Припомняме, че през миналата седмица новият министър на земеделието Димитър Греков поиска браншовите организации да издигнат кандидатура за един от заместниците му, а по-късно стана ясно, че за зам.-министър на земеделието е назначен Бюрхан Абазов, който заемаше същия пост по времето на Тройната коалиция.
На призива на министър Греков откликна Асоциацията на земеделските производители в България, която предложи председателя си Христо Цветанов. От животновъдния сектор дойдоха други две кандидатури – на кмета на Калофер Румен Стоянов и на Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите и съветник на бившия министър Мирослав Найденов, а асоциацията „Български пипер“ пък предложи за поста Евгения Митрова, досегашен директор в дирекция "Растениевъдство" в земеделското министерство.
В последствие Стоянов се отказа от номинацията с мотива, че браншовите организации не са готови за подобна стъпка и тя би довела до още по-голямо разединение в сектора. Самият Греков не одобри кандидатурата на Христова и обяви, че няма да поднови договора й като съветник.
Бойко Синапов алармира още, че заради кадровите промени в аграрното ведомство животновъдите нямат яснота за изплащането на субсидиите през тази година. Той посочва, че не се полагат максимални усилия за усвояването на средствата по Програмата за развитие на селските райони, за да не бъдат загубени милиони в края на годината, а и още няма яснота за подготовката на следващия програмен период, както и за мерките в подкрепа на животновъдите до 2020 г.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?