Новата ескалация на финансовата и икономическата криза в Гърция унищожи само за няколко дни 300 млрд. долара от пазарната капитализация на публични компании по целия свят.
Според изчисления на одиторската и консултантската компания Ernst & Young (EY) общата пазарна капитализация на 100-те най-големи публични дружества в света е спаднала в периода между 19 юни и 30 юни от 16,6 трлн. до 16,3 трлн. долара.
Особено силно засегнати са петте германски концерна в този списък, поясни EY в петък.
Пазарните капитализации на Bayer (62-ро място/116 млрд. долара), Volkswagen (65-то място/110,5 млрд. долара), Daimler (79-то място/98 млрд. долара), Siemens (93-то място/89 млрд. долара) и SAP (98-мо място/86,5 млрд. долара) са се свили общо с 22 млрд. долара (около 20 млрд. евро), което съответства на 4 на сто.
Сравнително слабoто евро в средносрочен план се очаква да доведе до повишаване на цените на акциите - специално за германските предприятия, анализира партньорът на EY Томас Хармс, цитиран от DPA.
Въпреки това дълговата криза в Гърция трябва да бъде решена скоро. „Сегашната несигурност за бъдещето на Гърция и с това и на еврозоната е отрова за европейската икономика. Тя натоварва доверието на потребителите и готовността за инвестиции", пояснява той.
Топ 100 списъкът продължава да се оглавява от американски концерни. Осем от десетте публични компании с най-голяма капитализация в света са от САЩ, две – от Китай.
Технологичният концерн Apple продължава да затвърждава топ позицията си. Неговата пазарна капитализация се покачва до 723 млрд. долара, което е с над 75 млрд. долара повече от стойността в края на миналата година. Следват Google (361 млрд. долара пазарна капитализация) и Microsoft (357 млрд. долара).
Новините около гръцката криза можете да следите тук


141 пожара са потушени в страната за денонощие
Виц на деня - 14 август
"Даровете" на войната: ВМС прибра от морето ракетен двигател и дронове (СНИМКИ)
Мачовете по ТВ днес (14 август)
Без ток във Варна на 14 август 2026
Бумът на европейските акции прикрива една по-мрачна истина
Унгария поставя под съмнение разширяването на АЕЦ след ниските нива на Дунав
За петролния пазар, Ормузкият проток не е затворен
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Групи за лихварство и сводничество разкри ГДБОП в Ботевград
Иван Христанов се кандидатира за президент
Абсолютен рекорд: “Левски” ще продаде изцяло стадион “Васил Левски”
Латвия свали дрон, навлязъл във въздушното ѝ пространство


преди 11 години Следващата икономическа криза: нов дот-ком балон, срив на еврото или задлъжнялост до живот? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/09/2549118_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_nov_dot-kom_balon/ колапс в петролната индустрия, сриване на фондовия пазар или дълговете на Китай? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/03/2545745_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_kolaps_v_petrolnata/Една от графиките на проф.Робърт Шилер показва, че акциите в момента са много скъпи, в сравнение със средното за последните 10 години. Обикновено, акциите имат индекс цена-печалба (Shiller P/E) равен на 16, а този индекс в момента е близко до 28. Това означава, че акциите са оценени с 65% по-високо.... - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/03/2545745_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_kolaps_v_petrolnata/?sp=1#storystart отговор Сигнализирай за неуместен коментар