Американският автомобилен концерн Ford Motor Co. ще удължи периода, през който вратите на завода в Кьолн, Германия, остават затворени, до края на октомври заради недостига на чипове, съобщава Automotive News Europe.
Компанията няма да може да възобнови производството на малкия хечбек Fiesta в завода, както беше планирано първоначално, споделя говорител на Ford пред Automobilwoche.
„Заради все още напрегнатата ситуация на световния пазар на полупроводници продължават да възникват пречки при доставките“, добавя говорителят.
Производството на Fiesta в завода е в застой от юли.
Според компанията все още не е ясно дали дейността ще бъде възобновена през ноември. Глобалните доставки на полупроводници ще останат нестабилни в обозримо бъдеще, изтъква говорителят. Поради това Ford приема, че в краткосрочен план ще има риск от нови прекъсвания на производството.
Fiesta е единственият модел на Ford, който се изгражда в Кьолн. Продажбите на хечбека в Европа се свиват с 25% до 72 276 броя през август, според данни на JATO Dynamics.
Fiesta се нарежда на второ място по продажби сред моделите на Ford в Европа след малкия кросоувър Puma, сглобяван в Румъния. Продажбите на Puma нараснаха със 75% до 106 360 броя през първите осем месеца на годината.
Ford заяви, че се стреми да електрифицира всички модели, налични в Европа, до 2030 г.
Автомобилният производител инвестира 1 милиард долара в завода в Кьолн за стартиране на производство на електрически автомобили на базата на платформата MEB, разработена от германската група Volkswagen.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?
Скандал с постановка на Народния театър, Валери Йорданов я представя и в частен