Японският гигант Panasonic Holdings сви прогнозата за годишната си оперативна печалба с 12,5%, след като отчете по-слаба от очакваното печалба за третото тримесечие, засегната от забавянето на световната икономика и високите цени на суровините, предава Ройтерс.
Компанията е изправена пред предизвикателства предвид лошата перспектива за глобалния растеж, докато се стреми да доразвие енергийния си бизнес, който включва производството на автомобилни батерии за производителя на електрически превозни средства Tesla.
Конгломератът сви прогнозата за оперативната си печалба до 280 млрд. йени (2,18 млрд. долара) за фискалната година до 31 март, от 320 млрд. йени, отчасти заради не толкова розовата перспектива за индустриалния сегмент през това тримесечие.
Panasonic очаква да инвестира до 600 млрд. йени в трите години до март 2025 г. в нов завод за батерии, които започна да строи в Канзас през миналата година, обяви главният финансов директор на групата Хирокадзу Умеда.
В презентацията си по повод финансовия отчет компанията посочва, че се стреми да увеличи печалбата от автомобилните си батерии чрез разширяване на продажбите на своите литиево-йонни батерийни клетки от модела 2170 и комерсиализирайки по-модерната батерия с формат 4680.
През януари енергийното звено на компанията сключи споразумение с Lucid Group за доставка на литиево-йонни батерии за пълната серия от модели на производителя на електромобили, включително луксозното “Air” предложение.
Освен това компанията заяви, че има за цел да започне да доставя батерията с формат 4680 на северноамериканския пазар през фискалната година до март 2024 г., за да комерсиализира този модел батерийни клетки.
Резултатите на Panasonic за третото тримесечие, с 16% ръст на оперативната печалба до 84,4 млрд. йени за трите месеца до 31 декември, се оказаха под средната прогноза за 95,31 млрд. йени печалба, дадена от девет анализатори.


Абровски: Видя се, че Дунав не е неизчерпаем източник на вода
Коцев: Говоря за това от началото на мандата си
Международен турнир по билярд „9-ball“ събира състезатели от Европа във Варна
Ето къде няма вода във Варна днес
Боеприпас изплува на 50 метра от брега
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
ЕС затяга правилата за опаковките: Ще ходим ли със собствени съдове в магазина?
Бургас ще бъде домакин на "Евровизия 2027"
Големите банки събраха левовете на българите, малките отвръщат с по-високи лихви
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Скандални разкрития: Малкото дете е бутнато от мост?
Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“ след взривовете в склада за боеприпаси
Как да потърсим медицинска помощ извън мястото, в което живеем?
Момичетата, обвинени за убийството на Георги, остават в ареста