Депутатите са на път да удължат крайния срок за предявяването на компенсация на притежателите на т. нар. лихвоточки. Днес на първо четене бяха приети два законопроекта за промени в Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове – един на депутати от Коалиция за България и един – на БСП, предаде БТА.
И в двата законопроекта се предлага срокът за предявяване на компенсация да бъде удължен до 30 ноември 2016 г. В момента е регламентиран краен срок 21 ноември т. г.
Поправката в закона засяга 59 861 държатели на права. Депутатът от Коалиция за България Захари Георгиев коментира, че са дължими 89 млн. лева.
Според народните представители – вносители на законовите поправки, в последните години се наблюдава значително забавяне при изплащането на дължимите левови компенсации на гражданите поради недостиг на средства в Националния компенсационен жилищен фонд заради намалената бюджетна субсидия през последните години.
Депутатите предлагат също така изплащането на левовите компенсации да се извършва по реда на постъпилите заявления за реализирани права в срок до шест месеца. Ако парите във фонда за текущата година не стигат за всички притежатели на многогодишни жилищно-спестовни влогове, които имат право на компенсация, задълженията за неизплатените компенсации да се включват в размера на субсидията и да се изплащат със следващия бюджет.
Предлага се също така половината от постъпленията от продажбата на отнети в полза на държавата със съдебен акт жилища и вили да постъпват в бюджета на фонда.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове